top_image
Home  Istoric  Conducere  Actori  Program  Festival  Premiera  Stagiune  Contact
Andrea Gavriliu

 

Data şi locul naşterii:
02.09.1985, Sfântu Gheorghe

Contact:
Telefon – 0733.068.200
E-mail – andrea_gavriliu@hotmail.com

Studii:
Absolventă a Facultății de Teatru și Televiziune din cadrul Universității ,,Babeș Bólyai” Cluj-Napoca, secția actorie română, clasa profesorului Bács Miklós, preparator Camelia Curuțiu

Rol licenţă
Sașa, ,,Ivanov” de A. P. Cehov

Rol debut
Gabriela, ,,Referințele la Dali mă excită” de José Rivera, regia Miruna Dinu

Roluri în facultate

2007 – Pompierul, ,,Căntăreata cheală” de Eugen Ionescu
           Nostima Doamna, ,,Scenă în patru” de Eugen Ionescu
           Femeia, ,,Medeea Redux” din trilogia contemporană ,,Bash” de Neil LaBute, one woman show
           Anita, ,,West Side Story” de Leonard Bernstein, coregrafia Andrea Gavriliu
           Sasa, ,,Ivanov” de A. P. Cehov
2006 – Ofelia, ,,Hamlet” de William Shakespeare
          Capitano Flamencojones, ,,Amor Venetian”, spectacol de Commedia dell’Arte
2005 – Lizaveta Nikolaevna Tușina, ,,Demonii” de F. M. Dostoievski

Galerie Foto:


Roluri în teatru

Găina, Culegătoare de OO – OO! creatie colectivă după Ion Creangă, regia Alexandru Dabija
Printesa Esmeralda – Regele gol de Evgheni Schwartz, regia Cristian Pepino
Mariuca, “Călătorie Fantastică”, Ep.4, Ionut si Mariuca, regia Gina Gulai, coregrafia Andrea Gavriliu si Horia Suru
Diana – 5 minute miraculoase în Piatra Neamţ de Peca Ştefan, regia Ana Mărgineanu
Anita – Herr Paul de Tankred Dorst, regia radu Afrim
Christine – Cu dragostea nu-i de glumit de Alfred de Musset, regia Alexandru Dabija
Agnes – Soldații de Zalán Tibor, regia Szabó K. István

Colaborări:

Teatru:

2008
• Euroculture en Pays de Gentiane, ,,Le Songe de Cesar”
, după Händel, Purcell și W. Shakespeare, regia Laurent Festas, coregrafia Caroline Lemiere, regia muzicală Johan Farjot, Murat, Auvergne (Franța)

2007
• Pascale, ,,Cenușa de piatră” de Daniel Danis, regia m.chris.nedeea, Teatrul Național ,,Lucian Blaga” Cluj–Napoca
în colaborare cu Teatrul Imposibil
• Femeia, ,,Don Juan în Soho” de Patrick Marber, regia Andrei Șerban, Teatrul Național ,,Lucian Blaga” Cluj-Napoca

2005
• "Frumoasa din pădurea adormită”
, regia și coregrafia Marc Bogaerts (Belgia), Teatru Național ,,Lucian Blaga” Cluj-Napoca

Film:
• L. A. Girl, film independent de lung metraj ,,Katalin Varga”, regia Peter Strickland (Anglia)

Coregrafie:

2009
• Herr Paul de Tanjred Dorst, regia Radu Afrim
• Soldații de Zalán Tibor, regia Szabó K. István
• 5 minute miraculoase in Piatra Neamt de Peca Stefan, regia Ana Margineanu
• Sufletul. Puncte de veghere dupa Dimitre Dinev, regia Radu Afrim, Teatrul "Maria Filotti" Braila

2010
• România 21
de Peca Ştefan, regia Pia Furtado


Work-shop:

2008
• David A. Kippe
r (SUA), psihodramă, UBB

2007
• Bobis László (Ungaria)
, step dance
• Andrew Reilly (SUA), marketing-ul actorului, UBB

2006-2007
• Iosif Herțea
, percuție și teatru instrumental, UBB

2006
• Georges Baal (Franța)
, teatrul cruzimii artaudian, UBB
• Robert Cohen (SUA), ,,Cine este Shakespeare?”, UBB
• Benard Baumgarten (Luxemburg), dans contemporan, CNDB
• Gyula Berger și Márta Lándjánski (Ungaria), dans contemporan, Festival ManInFest Cluj-Napoca

2005
• Andrei Șerban,
masterclass, Teatrul Național Cluj-Napoca
• Liviu Matei, pantomimă, UBB
• David Zinder (Israel), UBB
• Janet Rogers (S.U.A.), Voice and Speech, UBB

2004-2008
• Peter Habala
, scrimă și lupte scenice, UBB
• Vava Ștefănescu, dans contemporan, UBB

2004
• Andrea Collavino (Italia
), masca în Commedia dell’Arte, Teatrul ,,Andrei Mureșanu” Sfântu Gheorghe

 

Premii:

• MARELE PREMIU la FESTIVALUL NAȚIONAL DE COMEDIE GALAȚI, 2008 – pentru spectacolul OO! creație colectivă după Ion Creangă, regia Alexandru Dabija

• Premiul pentru cel mai bun spectacol - 5 MINUTE MIRACULOASE ÎN PIATRA NEAMŢ de Peca Ştefan, regia Ana Mărgineanu - festCo – FESTIVALUL COMEDIEI ROMÂNEŞTI, București, 2010

• Marele premiu şi trofeul "Atelier" pentru cel mai bun spectacol: "Herr Paul" de Tankred Dorst, regia Radu Afrim - FESTIVALUL INTERNAŢIONAL DE TEATRU „ATELIER” Baia Mare, 2010

• Nominalizare pentru cea mai bună actriţă în rol secundar - pentru rolul Anita din spectacolul „Herr Paul” de Tankred Dorst, regia Radu Afrim - FESTIVALUL INTERNAŢIONAL DE TEATRU „ATELIER” Baia Mare, 2010

 

Participări la festivaluri:

2007
• Festivalul Internațional de Teatru Studențesc ,,Spot” Carei
cu spectacolul ,,Ea” după Eugene Ionescu
• Festivalul de Teatru ,,Pledez pentru tine(ri)” Piatra Neamț, secțiunea studenți cu spectacolul ,,Hamlet. Totus Mundus Agit Histrionem” după William Shakespeare
• Festivalul medieval de la Zalău cu spectacolul de Commedia dell’Arte ,,Amor Venețian”
• Festivalul Internațional de Film Transilvania (TIFF) cu spectacolul de Commedia dell’Arte ,,Amor Venețian”

2008
• Gala absolventului, ,,Galactoria” UBB, Cluj-Napoca
, festival realizat în exclusivitate de absolvenții clasei profesorului Bács Miklós, promoția 2008
• Festivalul Internațional de Film Transilvania (TIFF), Cluj-Napoca, secțiunea ,,Romanian Days” cu filmul de lung metraj ,,Katalin Varga” regia Peter Strickland
• Festivalul ,,Fără bariere” Satu Mare, cu spectacolul ,,Hamlet. Totus Mundus Agit Histrionem” după William Shakespeare
• Festivalul ,,EuroArt” Iași, cu spectacolul de Commedia dell’Arte ,,Amor Venețian”
• Festivalul de teatru pentru studenți ,,ContemporanIs” Iași, cu spectacolul ,,Ea” după Eugen Ionescu
• Festivalul Internațional al Școlilor de Teatru ,,MaiFest” Cluj-Napoca, cu spectacolul ,,Ea” după Eugene Ionescu
• Festivalul Internațional de Teatru Studențesc ,,Test!” Zagreb, Croația cu spectacolul ,,Hamlet. Totus Mundus Agit Histrionem” după William Shakespeare
• FESTIVALUL NAŢIONAL DE COMEDIE, Galați - OO! creație colectivă după Ion Creangă, regia Alexandru Dabija

2009
• FESTIVALUL MULTICULTURAL INTERNAȚIONAL „FĂRĂ BARIERE”, Satu Mare
- OO! creație colectivă după Ion Creangă, regia Alexandru Dabija
• FESTIVALUL INTERNAŢIONAL DE TEATRU DE LA SIBIU - OO! creație colectivă după Ion Creangă, regia Alexandru Dabija
• Festivalul Internațional de Teatru de la Alba Iulia - OO! creație colectivă după Ion Creangă, regia Alexandru Dabija
• Festivalul Internațional de Teatru pentru Copii „100, 1.000, 1 000 000 de povești” București - CĂLĂTORIE FANTASTICĂ (AVENTURILE CELOR DOI CLOVNI ÎN LUMEA POVEŞTILOR) –IONUŢ ŞI MĂRIUCA – adaptare după Hänsel și Gretel de Frații Grimm, regia Gina Gulai
• FESTIVALULUI DE TEATRU „EUROTHALIA“, Timișoara - HERR PAUL de Tankred Dorst, regia Radu Afrim - CU DRAGOSTEA NU-I DE GLUMIT de Alfred de Musset, regia Alexandru Dabija

2010
• FESTIVALUL DRAMATURGIEI ROMÂNEŞTI, Timișoara
- 5 MINUTE MIRACULOASE ÎN PIATRA NEAMŢde Peca Ştefan, regia Ana Mărgineanu
• FESTIVALUL CULTURAL INTERNAŢIONAL „FĂRĂ BARIERE”, Satu Mare - CU DRAGOSTEA NU-I DE GLUMIT de Alfred de Musset, regia Alexandru Dabija - HERR PAUL de Tankred Dorst, regia Radu Afrim
• festCo – FESTIVALUL COMEDIEI ROMÂNEŞTI, București - 5 MINUTE MIRACULOASE ÎN PIATRA NEAMŢde Peca Ştefan, regia Ana Mărgineanu
• FITS – FESTIVALUL INTERNAŢIONAL DE TEATRU SIBIU - HERR PAUL de Tankred Dorst, regia Radu Afrim
• FESTIVALUL DE TEATRU „ATELIER”, Baia Mare - HERR PAUL de Tankred Dorst, regia Radu Afrim