Teatrul Tineretului Piatra Neamt
Home  Istoric  Conducere  Actori  Program  Festival  Premiera  Stagiune  Contact

Dan Grigoraş

Dan Grigoras


Data şi locul naşterii:

20.05.1969, Adjud

Contact:
Telefon: 0743240058
Email: reach19692004@yahoo.com

Studii:
Academia de Teatru şi Film Bucureşti, Facultatea de Teatru, Secţia Actorie, clasa profesor Ion Cojar, asistent Adriana Marina Popovici, preparator Liviu Lucaci

Rol licenţă
Ştefan Tipătescu - O scrisoare pierdută, de I.L. Caragiale, regia Ion Cojar

Rol debut
Vosmibratov - Pădurea, de A.N. Ostrovski, regia Emil Mandric

Roluri în facultate
Spectacol dedicat împlinirii a 50 ani UNESCO, regia Grigore Gonta, Paris
Îndrăgostitul - Commedia dell arte, regia Sandu Gruia
Fratele împăratului - Lista de donaţii, regia Theodora Herghelegiu
Abel - Jocul vieţii şi al morţii în deşertul de cenuşă, de Horia Lovinescu, regia Alexandru Repan
Cebutikin, Lopahin - Colaj Cehov, regia Ion Cojar
Stravroghin - Demonii, regia Adriana Marina Popovici
Chiriac, Tipatescu, Mitica - Colaj Caragiale, regia Ion Cojar
Claudius, Henric al IV-lea - Colaj Shakespeare, regia Cătălina Buzoianu
Lenny - Oameni şi şoareci, de John Steinbeck, regia Sanda Manu
Tipatescu - O scrisoare pierdută, de I.L. Caragiale, regia Ion Cojar
Tatăl - Maria moare de patru ori, regia Ion Cojar
Satin - Azilul de noapte, de Maxim Gorki, regia Ion Cojar


Galerie Foto:


Roluri în teatru
Vosmibratov - Pădurea, de A.N. Ostrovski, regia Emil Mandric
Fiul de împărat - Prinţul din lacrimă, de Radu Macrinici, regia Anca Maria Colţeanu
Gunner - Uşa închisă, de Graham Reid, regia Vlad Massaci
Poetul - Ubu şi Milena, de Nina Tantar, regia Ion Manzatu
Crima din strada Lourcine, de Eugene Labiche, regia Vlad Mugur
Blaise - Romanţioşii, de Edmond Rostand, regia Vlad Massaci
Trecator 3 - Livada de vişini, de A.P. Cehov, regia Igor Larin
Fratele lui Dănilă - Dănilă Prepeleac, de Ion Creangă, regia Cătălin Voineag
Fernando Krapp - Fernando K mi-a scris această scrisoare, de Tankred Dorst, regia Cristian Juncu
Fundulea - Visul unei nopţi de vară, de William Shakespeare, regia Andreea Vulpe
Killer 1 - Bardo Blues, de Liviu Uleia, regia Theodora Herghelegiu
Bebe Damian - Votaţi...Escu!, de Tudor Muşatescu, regia Felicia Dalu
Billy - Cocoşei şi puicuţe, de Willy Russell, regia Vlad Massaci
Tatăl lui Yuki - Bekkanko, de Asaya Fujita, regia Cristian Juncu
Cadar - Take, Ianke şi Cadâr, de V.I. Popa, regia Cristian Juncu
Mitocanul - Toate's vechi şi nouă toate, musical de Felicia Dalu, regia Felicia Dalu
Don Carlos - Don Juan, de Moliere, regia Mircea Anca
Paznicul - Vrajitorul din Oz, de Frank Baum, regia Maria Mierlut
Contele de Kent - Regele Lear, de William Shakespeare, regia Mircea Anca
Ion Carapetrache - Interesul general, de Aurel Baranga, regia Felicia Dalu
Jim - Opera calicilor, de Vaclav Havel, regia Mihai Lungeanu
Jitnicerul Stavar - Apus de soare, de B.S. Delavrancea, regia Ştefan Iordănescu
Bodyguard - fost bucătar în State - Avarul, de Moliere, regia Cristian Juncu
Poliţistul, Ienicerul - Realegerea lui Şuţu, de Dumitru Crudu, regia Alexandru Berceanu
Şefu - Spargere fără profit, de Georghe Astalos, regia Octavian Greavu
Bonario - Volpone, de Ben Jonson, regia Louise Dănceanu
Andre - Faţă în faţă, de Francis Joffo, regia Sorin Misirianţu
Binem - Întâmplări dintr-un oraş cu proşti, de Moshe Gherşenzon, regia Dan Tudor
Tim – Liniște! Se repetă... de Michael Frayn, regia Sorin Militaru
Alan – Povestiri despre nebunia (noastră) cea de toate zilele de Petr Zelenka, regia Radu Afrim
Vânătorul, Lupul – Călătorie fantastică (Aventurile celor doi clovni în lumea poveștilor). Episodul 3, un spectacol de Gina Gulai, în colaborare cu Lucretia Mandric si Loredana Grigoriu
Bufonul - Regele gol de Evgheni Schwartz, regia Cristian Pepino
Tatăl – Călătorie fantastică (aventurile celor doi clovni în lumea poveştilor) –Episodul 4 – IONUŢ ŞI MĂRIUCA – adaptare după Hänsel și Gretel de Frații Grimm, regia Gina Gulai
Floare - Soldații de Zalán Tibor, regia Szabó K. István

Premii:
• Marele premiu la Festivalul de la Galaţi 2006, cu spectacolul Volpone, regia Louise Dănceanu
• PREMIUL SPECIAL ACORDAT DE CĂTRE TRUSTUL DE PRESĂ MIX MEDIA GRUP pentru spectacolul Povestiri despre nebunia (noastră) cea de toate zilele de Petr Zelenka, regia Radu Afrim - FESTIVALUL DE DRAMATURGIE CONTEMPORANA, Brașov, 2008

Participări la festivaluri

2004
• Festivalul de Teatru Clasic Arad
- Apus de soare, de B. Şt. Delavrancea, regia Ştefan Iordănescu
• Festivalul de Comedie Galaţi – Avarul, dramatizare după Moliere, regia Cristian Juncu

2005
• Festivalul Tinerilor Regizori CAPUL DE … REGIZOR, Buzău
– Avarul, dramatizare după Moliere, regia Cristian Juncu
• festCO - Festivalul comediei româneşti (Teatrul de Comedie Bucureşti) – Avarul, dramatizare după Moliere, regia Cristian Juncu

2006
• Festivalul de Comedie Galaţi
– Volpone, de Ben Jonson, regia Louise Dănceanu
• Festivalul de umor Constantin Tănase, Vaslui - Volpone, de Ben Jonson, regia Louise Dănceanu
• Festivalul de teatru profesionist Liviu Rebreanu, Bistriţa - Volpone, de Ben Jonson, regia Louise Dănceanu

2007
• FESTIVALUL NAȚIONAL DE COMEDIE GALAȚI
- Întâmplări dintr-un oraş cu proşti, de Moshe Gherşenzon, regia Dan Tudor
• FESTIVALUL NAȚIONAL DE TEATRU, București – POVESTIRI DESPRE NEBUNIA (NOASTRĂ) CEA DE TOATE ZILELE de Petr zelenka, regia Radu Afrim

2008
• FESTIVALUL MULTICULTURAL INTERNAȚIONAL „FĂRĂ BARIERE”, Satu Mare
- Povestiri despre nebunia (noastră) cea de toate zilele de Petr Zelenka, regia Radu Afrim
• FESTIVALUL INTERNAȚIONAL DE TEATRU DE LA SIBIU - Povestiri despre nebunia (noastră) cea de toate zilele de Petr Zelenka, regia Radu Afrim
• FESTIVALUL INTERNAŢIONAL DE TEATRU „ATELIER”, Baia Mare – Povestiri despre nebunia (noastră) cea de toate zilele de Petr Zelenka, regia Radu Afrim
• FESTIVALUL „ZILE ŞI NOPŢI DE TEATRU EUROPEAN”, Brăila - Povestiri despre nebunia (noastră) cea de toate zilele de Petr Zelenka, regia Radu Afrim
• FESTIVALUL DE DRAMATURGIE CONTEMPORANĂ, Brașov - Povestiri despre nebunia (noastră) cea de toate zilele de Petr Zelenka, regia Radu Afrim

2009
• Festivalul Internațional de Teatru pentru Copii „100, 1.000, 1 000 000 de povești” București
- CĂLĂTORIE FANTASTICĂ (AVENTURILE CELOR DOI CLOVNI ÎN LUMEA POVEŞTILOR) –IONUŢ ŞI MĂRIUCA – adaptare după Hänsel și Gretel de Frații Grimm, regia Gina Gulai

Colaborari

Filme:
• Stare de fapt
, regia Stere Gulea
• Youth without Youth, regia Francis Ford Coppola
• Last Day of December, regia Bogdan Apetrei

Casa de Cultură a Sindicatelor, Piatra Neamţ:
• Iordache - D'ale carnavalului, de I. L. Caragiale, regia Eduard Covali
• Ivan Turbincă - Ivan Turbincă, de Ion Creangă, regia Draga Olteanu Matei
• Vagabondul - Omul care a văzut moartea, de Victor Eftimiu, regia Draga Olteanu Matei
• Lae, Amicul - Art. 214 şi C.F.R., de I.L. Caragiale, regia Dumitru Luca

 

Participări la workshop-uri
• Workshop Markus Zohner
• Workshop Scandal cu publicul, de Peter Handke, regia Vlad Mugur
• Workshop Andrei Şerban
• Workshop Christian Benedetti, pe baza textului piesei Şocant/Blasted de Sarah Kane, rol: Soldatul
• Workshop-urile organizate de ATF