Teatrul Tineretului Piatra Neamt
Home  Istoric  Conducere  Actori  Program  Festival  Premiera  Stagiune  Contact

Ecaterina Hâţu

Ecaterina Hatu

 

Data si locul naşterii:
• 15.08.1976, Iaşi

Contact:
• email: catiusah@yahoo.com

Studii:
• Universitatea de Arte „G. Enescu” Iaşi, Secţia Actorie, clasa prof. univ. Constantin Popa, asistent Adi Carauleanu

Rol licenţă
• Clitemmestra - Colaj teatru antic

Rol debut:
• Helena - Visul unei nopţi de vară, de W. Shakespeare, regia Andreea Vulpe

Roluri in facultate:
• Lady Anne - Richard III, de W. Shakespeare
• Himena - Cidul, de Corneille
• Arkadina - Pescăruşul, de Cehov
• Liubov Andreevna - Livada de vişini, de Cehov
• Abby - Patima de sub ulmi, de Eugene O’Neille
• Zoe - O scrisoare pierdută, de I. L. Caragiale

Galerie foto:

 

Roluri în teatru
Amelié - Votaţi...Escu, musical după „...Escu” de Tudor Muşatescu, regia Felicia Dalu
Latenţia - Ocean Café, după texte de Radu Macrinici, Saviana Stănescu, Ştefan Caraman, Alina Nelega, Gianina Cărbunariu, regia Radu Afrim
Simon - Împăratul Muştelor, dramatizare după romanul omonim de William Golding, regia Ada Lupu
Cocotă - Toate-s vechi şi nouă toate, musical de Felicia Dalu
Charlote - Don Juan, de Moliére, regia Mircea Anca
Necunoscuta - Fason de înger, de A.Vampilov, regia Cezar Ghioca
Fata 1 - Santiago el Campion, de Ştefan Caraman, regia Horaţiu Mihaiu
Polly - Opera calicilor, de Vaclav Havel, regia Mihai Lungeanu
Goneril - Regele Lear, de W.Shakespeare, regia Mircea Anca 
Frosine - Avarul, după Moliere, regia Cristian Juncu
Ilinca, fata pârcălabului Dajbog - Apus de soare, de Barbu Ştefănescu Delavrancea, regia Ştefan Iordănescu
Soţia lui Şuţu - Realegerea lui Şuţu, de Dumitru Crudu, regia Alexandru Berceanu
Celia - Volpone, după Ben Jonson, regia Louise Dănceanu
Diana Capilet - Totul e bine când se sfârşeşte cu bine, regia Ştefan Iordănescu
Lady Macbeth, Catarina, Lavinia - Shakespeare reîncărcat, regia Ştefan Iordănescu
Katia şi Ţiganca - L`amour toujours, de Boulat Okudjava, regia Louise Dănceanu
Nicole - Faţă în faţă, de Francis Joffo, regia Sorin Misiriantu
Belinda – Liniște! Se repetă... de Michael Frayn, regia Sorin Militaru
Alice – Povestiri despre nebunia (noastră) cea de toate zilele de Petr Zelenka, regia Radu Afrim
Culegătoare de OO, Cucoană, Magdalena – OO! creatie colectivă după Ion Creangă, regia Alexandru Dabija
Pisica – Referințele la Dali mă excită de Jose Rivera, regia Miruna Dinu
Froilaină - Regele gol de Evgheni Schwartz, regia Cristian Pepino
Ramona - 5 minute miraculoase în Piatra Neamţ de Peca ștefan, regia Ana Mărgineanu
Cor - Cu dragostea nu-i de glumit de Alfred de Musset, regia Alexandru Dabija
Sara Klein - Soldații de Zalán Tibor, regia Szabó K. István

 

Participări la festivaluri

2010
• FESTIVALUL DRAMATURGIEI ROMÂNEŞTI, Timișoara
- 5 MINUTE MIRACULOASE ÎN PIATRA NEAMŢ de Peca Ştefan, regia Ana Mărgineanu
• FESTIVALUL CULTURAL INTERNAŢIONAL „FĂRĂ BARIERE”, Satu Mare - CU DRAGOSTEA NU-I DE GLUMIT de Alfred de Musset, regia Alexandru Dabija
• festCo – FESTIVALUL COMEDIEI ROMÂNEŞTI, București - 5 MINUTE MIRACULOASE ÎN PIATRA NEAMŢ de Peca Ştefan, regia Ana Mărgineanu

2009
• FESTIVALUL MULTICULTURAL INTERNAȚIONAL „FĂRĂ BARIERE”, Satu Mare
- OO! creație colectivă după Ion Creangă, regia Alexandru Dabija
• FESTIVALUL INTERNAŢIONAL DE TEATRU DE LA SIBIU - OO! creație colectivă după Ion Creangă, regia Alexandru Dabija
• Festivalul Internațional de Teatru de la Alba Iulia - OO! creație colectivă după Ion Creangă, regia Alexandru Dabija
• FESTIVALULUI DE TEATRU „EUROTHALIA“, Timișoara - CU DRAGOSTEA NU-I DE GLUMIT de Alfred de Musset, regia Alexandru Dabija

2008
• FESTIVALUL COMEDIEI ROMǍNEȘTI – festCO, București
- OO! creație colectivă după Ion Creangă, regia Alexandru Dabija
• FESTIVALUL MULTICULTURAL INTERNAȚIONAL „FĂRĂ BARIERE”, Satu Mare - Povestiri despre nebunia (noastră) cea de toate zilele de Petr Zelenka, regia Radu Afrim
• FESTIVALUL INTERNAȚIONAL DE TEATRU DE LA SIBIU - Povestiri despre nebunia (noastră) cea de toate zilele de Petr Zelenka, regia Radu Afrim
• FESTIVALUL INTERNAŢIONAL DE TEATRU „ATELIER”, Baia Mare – Povestiri despre nebunia (noastră) cea de toate zilele de Petr Zelenka, regia Radu Afrim
• FESTIVALUL „ZILE ŞI NOPŢI DE TEATRU EUROPEAN”, Brăila - Povestiri despre nebunia (noastră) cea de toate zilele de Petr Zelenka, regia Radu Afrim
• FESTIVALUL NAŢIONAL DE COMEDIE, Galați - OO! creație colectivă după Ion Creangă, regia Alexandru Dabija
• FESTIVALUL DE DRAMATURGIE CONTEMPORANĂ, Brașov - Povestiri despre nebunia (noastră) cea de toate zilele de Petr Zelenka, regia Radu Afrim

2007
• FESTIVALUL NAȚIONAL DE TEATRU, București
– POVESTIRI DESPRE NEBUNIA (NOASTRĂ) CEA DE TOATE ZILELE de Petr zelenka, regia Radu Afrim
• FESTIVALUL NAȚIONAL DE TEATRU, București - OO! creație colectivă după Ion Creangă, regia Alexandru Dabija

2006
• Festivalul Naţional de Teatru Bucureşti, Ediţia a XVI-a
– Chat, de Ştefan Caraman, regia Dan Vasile
• Festivalul de Comedie Galaţi – Volpone, de Ben Jonson, regia Louise Dănceanu
• Festivalul de umor Constantin Tănase, Vaslui - Volpone, de Ben Jonson, regia Louise Dănceanu
• Festivalul de teatru profesionist Liviu Rebreanu, Bistriţa - Volpone, de Ben Jonson, regia Louise Dănceanu
• Festivalul de teatru de camera şi underground, Arad – Fun-Junghiuri,de Bob Jude Ferrante, regia Alex Mihail

2005
• Festivalul Tinerilor Regizori CAPUL DE … REGIZOR, Buzău
– Avarul, dramatizare după Moliere, regia Cristian Juncu
• festCO - Festivalul comediei româneşti (Teatrul de Comedie Bucureşti) – Avarul, dramatizare după Moliere, regia Cristian Juncu

2004
• Festivalul de Teatru Clasic Arad
- Apus de soare, de B. Şt. Delavrancea, regia Ştefan Iordănescu
• Festivalul de Comedie Galaţi – Avarul, dramatizare după Moliere, regia Cristian Juncu

 

Colaborări

Teatru
• Teatrul π Buni, Piatra Neamţ – Junghiuri, de Jude Bob Ferrante, regia Alex Mihail
• Teatrul π Buni, Piatra Neamţ – Chat, de Ştefan Caraman, regia Dan Vasile
Teatrul Naţional „V. Alecsandri” Iaşi
Centrul Cultural Francez Iaşi

TV
• T.V.R. Iaşi

Radio
• Radio HIT

 

Participări la workshop-uri

1997
• Atelierul de Lucru din cadrul Festivalului „Atelier” – Iaşi
, 30 oct – 2 nov.

2000
• Workshop condus de Andrei Şerban
, in cadrul Festivalului Internaţional de Teatru de la Piatra Neamţ
• Workshop condus cu Markus Zöhner – Elveţia, în cadrul Festivalului Internaţional de Teatru de la Piatra Neamţ
• Workshop cu trupa Teatrului „Baggage” din Leipzig.

2001
• Workshop condus de Christian Benedetti,
regizor la Teatrul Studio- Franţa, în cadrul Festivalului Internaţional de Teatru de la Piatra Neamţ

2002
• (iunie) - Workshop prezentat la Satu Mare, condus de Christian Benedetti,
regizor la Teatrul Studio- Franţa; tema: dramaturgia contemporană; trei piese de Sarah Kane. Workshop realizat cu sprijinul financiar al UNITER

 

Premii:

• Marele premiu la Festivalul de la Galaţi 2006, cu spectacolul Volpone, regia Louise Dănceanu
• MARELE PREMIU la FESTIVALUL NAȚIONAL DE COMEDIE GALAȚI, 2008 – pentru spectacolul OO! creație colectivă după Ion Creangă, regia Alexandru Dabija
• PREMIUL SPECIAL ACORDAT DE CĂTRE TRUSTUL DE PRESĂ MIX MEDIA GRUP pentru spectacolul Povestiri despre nebunia (noastră) cea de toate zilele de Petr Zelenka, regia Radu Afrim - FESTIVALUL DE DRAMATURGIE CONTEMPORANA, Brașov, 2008
• Premiul pentru cel mai bun spectacol - 5 MINUTE MIRACULOASE ÎN PIATRA NEAMŢ de Peca Ştefan, regia Ana Mărgineanu - festCo – FESTIVALUL COMEDIEI ROMÂNEŞTI, București, 2010