Teatrul Tineretului Piatra Neamt
Home  Istoric  Conducere  Actori  Program  Festival  Premiera  Stagiune  Contact

Lucretia Mandric

lucretia mandric

 

Roluri în teatru (selectiv)

Cecily - Bună seara, Domnule Wild, de Oscar Wilde
Mama - Bine mamă, aştia povestesc în actul I ce se-ntâmplă-n actul II, de Matei Vişniec, regia Nicolae Scarlat
Rachsa - Cartea junglei, de Eduard Covali, după R. Kipling, regia Eduard Covali
Marchiza - Opereta, de Witold Gombrowicz, regia Cristian Pepino
Nerine - Vicleniile lui Scapin, de Moliere, regia Nicolae Scarlat
Felice - Bădăranii, de Carlo Goldoni, regia Louise Dănceanu
Mamz - 8 femei, de Robert Thomas, regia Rodica Băiţan
Doamna Courtnei - Uşa închisă, de Graham Reid, regia Vlad Massaci
Dolly - Hello Dolly
Mary - S-a răpit un fotbalist, de Dan Stoica
Mary - A doua faţă a medaliei, de I. D. Sârbu
Fata - Philadelphia, eşti a mea, de Briam Freild
Soacra - Soacra cu trei nurori, de Ion Creangă
Baroneasa - Cenuşăreasa ’94, de Corneliu Dan Borcia, după Charles Perrault, regia Corneliu Dan Borcia
Nelly - Năzdrăvăniile Occidentului, de John Millington Synge, regia Nona Ciobanu
Euridice - Antigona, de Sofocle, regia Mihai Măniuţiu
Beralde - Bolnavul închipuit, de Moliere, regia Bogdan Voicu
Femeia - Recviem la ghişeu, de Mariana Vartic, regia Radu Tempea
Ulita - Pădurea, de A. N. Ostrovski, regia Emil Mandric
Tânăra - Ubu şi Milena, de Nina Ţânţar, regia Ion Mînzatu
Varia - Livada de vişini, de A. P. Cehov, regia Igor Larin
Hippolyta - Visul unei nopţi de vară, de William Shakespeare, regia Andreea Vulpe
Safta - Tache, Ianke şi Cadâr, de Victor Ioan Popa, regia Cristian Juncu
Toate-s vechi şi nouă toate, spectacol muzical de Felicia Dalu
Doamna Dimanche - Don Juan, de Moliere, regia Mircea Anca

Galerie foto:


Roluri în teatru (continuare)

Raisa Petrovna, Vasiuta - Fason de înger, de Aleksandr Vampilov, regia Cezar Ghioca
Goneril - Regele Lear, de William Shakespeare, regia Mircea Anca
Tanti - Interesul general, de Aurel Baranga, regia Felicia Dalu
Elisabeth - Opera calicilor, de Vaclav Havel, regia Mihai Lungeanu
Dochia - Apus de soare, de Barbu Ştefănescu Delavrancea, regia Ştefan Iordănescu
Melistiche - Adunarea femeilor, de Aristofan, regia Mircea Anca
Un moshitto, Un judecător - Volpone, versiunea scenică Louise Dănceanu, după Ben Jonson, regia Louise Dănceanu
Capilet, văduva din Florenţa - Totul e bine când se sfârşeşte cu bine, de W. Shakespeare, regia Ştefan Iordãnescu
Sure - Întâmplări dintr-un oraş cu proşti, de Moshe Gherşenzon, regia Dan Tudor
Clovnul NuBaNu– Călătorie fantastică (Aventurile celor doi clovni în lumea poveștilor). Episodul 1- Poveste de Crăciun, creatie colectivă
Clovnul NuBaNu - Călătorie fantastică (Aventurile celor doi clovni în lumea poveștilor). Episodul 2, regia Smaranda Astanei
Clovnul NuBaNu – Călătorie fantastică (Aventurile celor doi clovni în lumea poveștilor). Episodul 3, un spectacol de Gina Gulai, în colaborare cu Lucretia Mandric si Loredana Grigoriu
Habarnam – Călătorie fantastică (aventurile celor doi clovni în lumea poveştilor) –Episodul 4 – IONUŢ ŞI MĂRIUCA – adaptare după Hänsel și Gretel de Frații Grimm, regia Gina Gulai
Louise – Herr Paul de Tankred Dorst, regia Radu Afrim

Participări la festivaluri:

2010
• FESTIVALUL CULTURAL INTERNAŢIONAL „FĂRĂ BARIERE”, Satu Mare - HERR PAUL de Tankred Dorst, regia Radu Afrim
• FITS – FESTIVALUL INTERNAŢIONAL DE TEATRU SIBIU - HERR PAUL de Tankred Dorst, regia Radu Afrim
• FESTIVALUL DE TEATRU „ATELIER”, Baia Mare - HERR PAUL de Tankred Dorst, regia Radu Afrim
2009
• Festivalul Internațional de Teatru pentru Copii „100, 1.000, 1 000 000 de povești” București - CĂLĂTORIE FANTASTICĂ (AVENTURILE CELOR DOI CLOVNI ÎN LUMEA POVEŞTILOR) –IONUŢ ŞI MĂRIUCA – adaptare după Hänsel și Gretel de Frații Grimm, regia Gina Gulai
• FESTIVALULUI DE TEATRU „EUROTHALIA“, Timișoara - HERR PAUL de Tankred Dorst, regia Radu Afrim
2008
• FESTIVALUL INTERNAȚIONAL DE TEATRU PENTRU COPII “100,1000, 1.000.000 de povesti”, București - Călătorie fantastică (Aventurile celor doi clovni in lumea poveştilor). Episodul 3, creație colectivă, regia Smaranda Astanei
2007
• FESTIVALUL NAȚIONAL DE COMEDIE GALAȚI - Întâmplări dintr-un oraş cu proşti, de Moshe Gherşenzon, regia Dan Tudor
2006
• Festivalul de Comedie Galaţi – Volpone, de Ben Jonson, regia Louise Dănceanu
• Festivalul de umor Constantin Tănase, Vaslui - Volpone, de Ben Jonson, regia Louise Dănceanu
• Festivalul de teatru profesionist Liviu Rebreanu, Bistriţa - Volpone, de Ben Jonson, regia Louise Dănceanu
2004
• Festivalul de Teatru Clasic Arad - Apus de soare, de B. Şt. Delavrancea, regia Ştefan Iordănescu
1999
• Festivalul Naţional de Teatru, Bucureşti - Uşa închisă, de Graham Reid, regia Vlad Massaci
1996
• Festivalul Internaţional de Teatru Lvov, Ucraina - Orfanul Zhao, de Ji Junxiang, regia Alexandru Dabija
• Festivalul Internaţional de Teatru Nitra, Slovacia - Orfanul Zhao, de Ji Junxiang, regia Alexandru Dabija
1995
• Festivalul Internaţional de Teatru Sitges – Barcelona – Spania - Bădăranii, de Carlo Goldoni, regia Louise Dănceanu

Premii
• Premiul pentru cea mai bună actriță în rol principal - pentru rolul Louise din spectacolul „Herr Paul” de Tankred Dorst, regia Radu Afrim - FESTIVALUL INTERNAŢIONAL DE TEATRU „ATELIER” Baia Mare, 2010
• Marele premiu şi trofeul "Atelier" pentru cel mai bun spectacol: "Herr Paul" de Tankred Dorst, regia Radu Afrim - FESTIVALUL INTERNAŢIONAL DE TEATRU „ATELIER” Baia Mare, 2010