Teatrul Tineretului Piatra Neamt
Home  Istoric  Conducere  Actori  Program  Festival  Premiera  Stagiune  Contact

Tudor Tăbăcaru
Tudor tabacaru

 

Data şi locul naşterii:
22.02.1959, Străşeni, Republica Moldova

Contact:
tel.: 0233/234047

Studii:
Facultatea de Arte Gavriil Muzicescu, Chişinău, Secţia Actorie

Rol licenţa:
Scapin – Vicleniile lui Scapin, de Moliere

Rol debut:
Duca – Pomul vieţii, de D. Matkovski

Roluri în facultate (selectiv):
Moş Ion – Mirosul de gutui coapte, I. Druţă
Verşinin – Trei surori, de Cehov

 

Galerie foto:

 

Roluri în teatru:
Thomas – Jocuri de noapte, de Frank D. Gilroy, regia Veniamin Apostol
Primul liliputan – Domnul Swift, de GrigoriGorin, regia Andreea Vulpe
Un cetăţean turmentat – O scrisoare pierdută, de I. L. Caragiale, regia Nicolae Scarlat
Canciano – Bădăranii, de Carlo Goldoni, regia Louise Dănceanu
Baronul – Cenuşăreasa 94’ , versiune scenică de Corneliu Dan Borcia, după Charles Perrault, regia C. Dan Borcia
Bărbatul cu pălărie – Buzunarul cu pâine, de Matei Vişniec, regia Nicolae Scarlat
Consilier III – Leonce şi Lena, de Georg Büchner, regia Nicolae Scarlat
Doctorul Chen Ying – Orfanul Zhao, de Ji Junxiang, regia Alexandru Dabija
D-l Bogoiu – Jocul de-a vacanţa, de Mihail Sebastian, regia Ion Mirceoagă
Gaspar – Testarium, de Slawomir Mrozek, regia Nicolae Scarlat
Dogberry – Mult zgomot pentru nimic, de William Shakespeare, regia Alexandru Dabija
Domnul Diafoirus – Bolnavul închipuit, de Moliere, regia Bogdan Voicu
Gardianul I – Cutuma, de Amadour Koné, regia Alexandru Dabija
Sciastlivţev – Pădurea, de A. N. Ostrovski, regia Emil Mandric
Lopahin – Livada de vişini, de A. P. Cehov, regia Igor Larin
Tatăl – Fernando Krapp mi-a scris această scrisoare, de Tankred Dorst, regia Cristian Juncu
Suflete, meşter de orgi de biserică – Visul unei nopţi de vară, de William Shakespeare, regia Andreea Vulpe
Ianke – Tache, Ianke şi Cadâr, de Victor Ioan Popa, regia Cristian Juncu
Generalul Stamatescu – Votaţi ... Escu, de Felicia Dalu, după comedia ....Escu, de Todor Muşatescu, regia Felicia Dalu
Roadie – Cocoşei şi puicuţe, de Willy Russell, regia Vlad Massaci
Sganarel – Don Juan, de Moliere, regia Mircea Anca
Bandit II – Francesca a fost răpită, de Dario Fo, regia Erwin Simsensohn
Nakonecinikov, Anciughin – Fason de înger, de Aleksandr Vampilov, regia Cezar Ghioca
Bufonul – Regele Lear, de William Shakespeare, regia Mircea Anca
Toma Hrisanide - Interesul general, de Aurel Baranga, regia Felicia Dalu
Bill Lockit – Opera calicilor, de Vaclav Havel, regia Mihai Lungeanu
Doftorul Şmil – Apus de soare, de Barbu Ştefănescu Delavrancea, regia Ştefan Iordănescu
Ceasnicul – Realegerea lui Şuţu, de Dumitru Crudu, regia Alexandru Berceanu
Volpone – Volpone, versiunea scenică Louise Dănceanu, după Ben Jonson, regia Louise Dănceanu
Zimin Şipov – L’amour toujours, dramatizare Louise Dănceanu, după romanul lui B. Okudjava, regia Louise Dănceanu
Reb Ţudek - Întâmplări dintr-un oraş cu proşti, de Moshe Gherşenzon, regia Dan Tudor
Peppino - Angajare de clovn, de Matei Vişniec, regia Louise Dănceanu
Freddie – Liniște! Se repetă... de Michael Frayn, regia Sorin Militaru
David Hanek – Povestiri despre nebunia (noastră) cea de toate zilele de Petr Zelenka, regia Radu Afrim
Mosu’ – OO! creatie colectivă după Ion Creangă, regia Alexandru Dabija
Garunski – Un bărbat și mai multe femei de Leonid Zorin, regia Louise Dănceanu
Regele - Regele gol de Evgheni Schwartz, regia Cristian Pepino
Profesorul Poenaru - 5 minute miraculoase în Piatra Neamţ de Peca ștefan, regia Ana Mărgineanu
Părintele Blazius - Cu dragostea nu-i de glumit de Alfred de Musset, regia Alexandru Dabija
Mihaly Dulgheru - Soldații de Zalán Tibor, regia Szabó K. István

Participări la festivaluri

2010
• FESTIVALUL DRAMATURGIEI ROMÂNEŞTI, Timișoara
- 5 MINUTE MIRACULOASE ÎN PIATRA NEAMŢ de Peca Ştefan, regia Ana Mărgineanu
• FESTIVALUL CULTURAL INTERNAŢIONAL „FĂRĂ BARIERE”, Satu Mare - CU DRAGOSTEA NU-I DE GLUMIT de Alfred de Musset, regia Alexandru Dabija
• festCo – FESTIVALUL COMEDIEI ROMÂNEŞTI, București - 5 MINUTE MIRACULOASE ÎN PIATRA NEAMŢ de Peca Ştefan, regia Ana Mărgineanu

2009
• FESTIVALUL MULTICULTURAL INTERNAȚIONAL „FĂRĂ BARIERE”, Satu Mare
- OO! creație colectivă după Ion Creangă, regia Alexandru Dabija
• FESTIVALUL INTERNAŢIONAL DE TEATRU DE LA SIBIU - OO! creație colectivă după Ion Creangă, regia Alexandru Dabija
• Festivalul Internațional de Teatru de la Alba Iulia - OO! creație colectivă după Ion Creangă, regia Alexandru Dabija
• FESTIVALULUI DE TEATRU „EUROTHALIA“, Timișoara - CU DRAGOSTEA NU-I DE GLUMIT de Alfred de Musset, regia Alexandru Dabija

2008
• FESTIVALUL COMEDIEI ROMǍNEȘTI – festCO, Bucureșt
i - OO! creație colectivă după Ion Creangă, regia Alexandru Dabija
• FESTIVALUL MULTICULTURAL INTERNAȚIONAL „FĂRĂ BARIERE”, Satu Mare - Povestiri despre nebunia (noastră) cea de toate zilele de Petr Zelenka, regia Radu Afrim
• FESTIVALUL INTERNAȚIONAL DE TEATRU DE LA SIBIU - Povestiri despre nebunia (noastră) cea de toate zilele de Petr Zelenka, regia Radu Afrim
• FESTIVALUL INTERNAŢIONAL DE TEATRU „ATELIER”, Baia Mare – Povestiri despre nebunia (noastră) cea de toate zilele de Petr Zelenka, regia Radu Afrim
• FESTIVALUL „ZILE ŞI NOPŢI DE TEATRU EUROPEAN”, Brăila - Povestiri despre nebunia (noastră) cea de toate zilele de Petr Zelenka, regia Radu Afrim
• FESTIVALUL NAŢIONAL DE COMEDIE, Galați - OO! creație colectivă după Ion Creangă, regia Alexandru Dabija
• FESTIVALUL NAŢIONAL DE COMEDIE, Galați - UN BĂRBAT ȘI MAI MULTE FEMEI de Leonid Zorin, regia Louise Dănceanu
• FESTIVALUL DE DRAMATURGIE CONTEMPORANĂ, Brașov - Povestiri despre nebunia (noastră) cea de toate zilele de Petr Zelenka, regia Radu Afrim

2007
• FESTIVALUL INTERNAȚIONAL DE TEATRU ATELIER, Baia Mare, ediția a XV-a
- Angajare de clovn de Matei Vişniec, regia Louise Dănceanu
• FESTIVALUL NAȚIONAL DE COMEDIE GALAȚI - Întâmplări dintr-un oraş cu proşti, de Moshe Gherşenzon, regia Dan Tudor
• FESTIVALUL NAȚIONAL DE TEATRU, București – POVESTIRI DESPRE NEBUNIA (NOASTRĂ) CEA DE TOATE ZILELE de Petr zelenka, regia Radu Afrim
• FESTIVALUL NAȚIONAL DE TEATRU, București - OO! creație colectivă după Ion Creangă, regia Alexandru Dabija

2006
• Festivalul de Comedie Galaţi
– Volpone, de Ben Jonson, regia Louise Dănceanu
• Festivalul de umor Constantin Tănase, Vaslui - Volpone, de Ben Jonson, regia Louise Dănceanu
• Festivalul de teatru profesionist Liviu Rebreanu, Bistriţa - Volpone, de Ben Jonson, regia Louise Dănceanu

2004
• Festivalul de Teatru Clasic Arad
- Apus de soare, de B. Şt. Delavrancea, regia Ştefan Iordănescu

1997
• Festivalul Internaţional al Francofoniei, Limoges Limousin, Franţa
- Cutuma, de Amadour Koné, regia Alexandru Dabija

1996
• Festivalul Internaţional de Teatru Lvov, Ucraina
- Orfanul Zhao, de Ji Junxiang, regia Alexandru Dabija
• Festivalul Internaţional de Teatru Nitra, Slovacia - Orfanul Zhao, de Ji Junxiang, regia Alexandru Dabija

1995
• Festivalul Internaţional de Teatru Sitges – Barcelona – Spania
- Bădăranii, de Carlo Goldoni, regia Louise Dănceanu

 

Premii

• MARELE PREMIU la FESTIVALUL NAȚIONAL DE COMEDIE GALAȚI, 2006 - spectacolul Volpone, regia Louise Dănceanu
• MARELE PREMIU la FESTIVALUL NAȚIONAL DE COMEDIE GALAȚI, 2008 – pentru spectacolul OO! creație colectivă după Ion Creangă, regia Alexandru Dabija
• PREMIUL SPECIAL ACORDAT DE CĂTRE TRUSTUL DE PRESĂ MIX MEDIA GRUP pentru spectacolul Povestiri despre nebunia (noastră) cea de toate zilele de Petr Zelenka, regia Radu Afrim - FESTIVALUL DE DRAMATURGIE CONTEMPORANA, Brașov, 2008
• Premiul pentru cel mai bun spectacol - 5 MINUTE MIRACULOASE ÎN PIATRA NEAMŢ de Peca Ştefan, regia Ana Mărgineanu - festCo – FESTIVALUL COMEDIEI ROMÂNEŞTI, București, 2010