PREMII ALE TEATRULUI TINERETULUI

PREMIUL “AMZA PELLEA”  acordat Teatrului Tineretului pentru valoarea sa ca instituție teatrală și pentru calitatea sa de promotor al tinerilor creatori din spațiul teatral, de către Oana Pellea, din partea Asociației „Dramatic. Organ“  (22 octombrie, în cadrul Festivalului de Teatru Piatra Neamţ)

FETIŢA SOLDAT de Mihaela Michailov, regia Adrian Tamaş
Premiul pentru cel mai bun one woman show şi Premiul special oferit de Ziarul „Evenimentul“
la Festivalul Internaţional al Recitalurilor Dramatice “Gala Star” Bacău, 2015

O…LADĂ, creație colectivă, regia Alexandru Dabija
Premiul pentru cel mai bun spectacol – Festivalul Comediei Românești 2014 (festCo)

5 MINUTE MIRACULOASE ÎN PIATRA NEAMŢ de Peca Ştefan, regia Ana Mărgineanu
Premiul pentru cel mai bun spectacol – festCo – Festivalul Comediei Româneşti, București, 2010
Peca Ştefan – PREMIUL AMBASADEI IRLANDEI 2010

HERR PAUL de Tankred Dorst, regia Radu Afrim
Iuliana Vîlsan – Premiul pentru cea mai bună scenografie – Gala Uniter 2010
Iuliana Vîlsan – Premiul pentru cea mai bună scenografie – Festivalul Internaţional de Teatru „Atelier” Baia Mare, 2010
Lucreţia Mandric – Premiul pentru cea mai bună actriţă în rol principal – pentru rolul Luise – Festivalul Internaţional de Teatru „Atelier” Baia Mare, 2010
Cezar Antal – Premiul pentru cel mai bun actor în rol principal – pentru rolul Herr Paul – Festivalul Internaţional de Teatru „Atelier” Baia Mare, 2010
Marele premiu şi trofeul “Atelier” pentru cel mai bun spectacol­- Festivalul Internaţional de Teatru „Atelier” Baia Mare, 2010
Matei Rotaru – Premiul pentru cel mai bun tânăr actor – pentru rolul Helm ­- Festivalul Internaţional de Teatru „Atelier” Baia Mare, 2010 (premiu acordat de către Asociaţia Culturală „Ion Săsăran” din Târgu Mureş)
Andrea Gavriliu – Nominalizare pentru cea mai bună actriţă în rol secundar – pentru rolul Anita – Festivalul Internaţional de Teatru „Atelier” Baia Mare, 2010

OO! creație colectivă după Ion Creangă, regia Alexandru Dabija
Marele premiu – Festivalul Național de Comedie Galați, 2008
Alexandru Dabija – Premiul pentru regie – Festivalul Național de Comedie Galați, 2008
Cătălina Ieșanu – Premiul pentru cea mai bună interpretare feminină (pentru rolurile din spectacolele “OO!” şi “Un barbat şi mai multe femei”) – Festivalul Național de Comedie Galați, 2008
Alexandru Dabija – Premiul Naţional Pentru Artă (categoria spectacole), pentru spectacolele OO! (Teatrul Tineretului Piatra Neamț), „Ionescu – 5 piese scurte” (Teatrul Odeon, București), „Capra sau cine e Sylvia?” (Teatrul ACT București), „Nasul” (Teatrul Național „Radu Stanca”, Sibiu), „Block Bach” (Teatrul Odeon, București) și „Pauza regelui” (spectacol radiofonic) – MINISTERUL CULTURII ŞI CULTELOR
Marele Premiu şi Trofeul “Atelier”  – Festivalul de teatru „Atelier” Baia Mare, 2011
Premiul pentru cea mai bună tânără actriţă (oferit de Fundaţia “Ion Săsăran”): Andrea Gavriliu
Nominalizare pentru Cel mai bun actor în rol principal: Cezar Antal
Nominalizare pentru Cea mai buna actriță în rol secundar: Cătălina Ieşanu
Nominalizare pentru Regie: Alexandru Dabija
Nominalizare pentru Scenografie: Ioan Murariu
Trofeul Festivalului – Festivalul Internațional de teatru „Tragos” Tulcea, 2011

POVESTIRI DESPRE NEBUNIA (NOASTRĂ) CEA DE TOATE ZILELE de Petr Zelenka, regia Radu Afrim
Coca Bloos (rolul Tanti Hanek): Premiul pentru cea mai bună actriță în rol principal – Festivalul Internațional de Teatru Atelier Baia Mare, 2008
Radu Afrim: Premiul pentru muzica de scenă (acordat de Fundația ACCUMM) – Festivalul Internațional de Teatru Atelier Baia Mare, 2008
Coca Bloos (rolul Tanti Hanek): Premiul pentru cea mai bună actriță – Festivalul de Dramaturgie Contemporană, Brașov, 2008
Premiul special acordat de către trustul de presă Mix Media Grup – Festivalul de Dramaturgie Contemporană, Brașov, 2008
Coca Bloos (rolul Tanti Hanek) – Nominalizare: Cea mai bună actriță în rol principal – Gala UNITER 2008
Constantin Cojocaru (rolul Pată) – Nominalizare: Cel mai bun actor în rol principal – Gala UNITER 2008
Cezar Antal (rolul Petr): Nominalizare – Cel mai bun actor în rol principal – Festivalul Internațional de Teatru Atelier Baia Mare, 2008
Constantin Cojocaru (rolul Pată): Nominalizare – Cel mai bun actor în rol secundar – Festivalul Internațional de Teatru Atelier Baia Mare, 2008

ÎNTÂMPLĂRI DINTR-UN ORAŞ CU PROŞTI de Moshe Gherşenzon, regia Dan Tudor
Nora Covali (rolul Țirele) – Premiul de popularitate – Festivalul Național de Comedie Galați, 2007

VOLPONE de Ben Jonson, regia Louise Dănceanu
Premiul pentru cel mai bun spectacol – Festivalul Național de Comedie Galați, 2006
Adina Suciu (rolul Lady Politik) – premiul pentru cea mai bună interpretare a unui rol secundar – Festivalul Național de Comedie Galați, 2006

ROMANŢIOŞII de Edmond Rostand, regia Vlad Massaci
Premiul Special al Juriului – SĂPTĂMÂNA TEATRULUI SCURT DE LA ORADEA, 1998
Gabriela Crişu (rolul Sylveta) – Premiul UNITER pentru debut, 1998

PRINŢUL DIN LACRIMĂ de Radu Macrinici, după Mihai Eminescu, regia Anca Maria Colţeanu
Anca Maria Colţeanu – Premiul pentru debut – FESTIVALUL DE TEATRU ATELIER, Sf. Gheorghe,1998

NOPŢILE CĂLUGĂRIŢEI PORTUGHEZE după Scrisorile portugheze ale Marianei Alcoforado, regia Mihai Măniuţiu
Premiul pentru cel mai bun spectacol – FESTIVALUL INTERNAŢIONAL DE TEATRU PIATRA NEAMŢ, 1997
Oana Ştefănescu (rolul Mariana Alcoforado) – Premiul pentru cea mai bună actriţă – FESTIVALUL DE TEATRU ATELIER, Sf.Gheorghe, 1997

ANTIGONA de Sofocle, regia Mihai Măniuţiu
Premiul pentru cel mai bun spectacol – Gala UNITER 1997
Oana Ştefănescu (rolul Antigona) – Premiul pentru interpretare feminină – FESTIVALUL INTERNAŢIONAL DE TEATRU PIATRA NEAMŢ, 1996

JUCĂRIA DE VORBE după Cartea cu jucării de Tudor Arghezi, regia Alexandru Dabija
Premiul pentru cel mai bun spectacol pentru copii – FESTIVALUL INTERNAŢIONAL DE TEATRU PIATRA NEAMŢ, 1996
Alexandru Dabija – Premiul pentru cel mai bun regizor – FESTIVALUL ATELIER, Sf. Gheorghe 1996

ORFANUL ZHAO de Ji Junxiang, regia Alexandru Dabija
Premiul pentru cel mai bun spectacol al anului – Gala UNITER 1996
Irina  Solomon şi Dragoş Buhagiar – Premiul pentru scenografie – Gala UNITER 1996
Premiul Special al juriului – FESTIVALUL NAŢIONAL I.L. CARAGIALE 1996
Premiul pentru lumini – FESTIVALUL NAŢIONAL I.L. CARAGIALE 1996

PIAŢETA de Carlo Goldoni, regia Silviu Purcărete
Coca Bloos (rolul Catte) – Premiu ATM de interpretare, 1986

R.U.R. de Karel Capek, regia Alexandru Darie
Alexandru Darie – Premiul de regie – GALA SPECTACOLELOR DE TEATRU PENTRU TINERET, Piatra Neamţ, 1985
Simona Măicănescu (rolul Helena Glory) – Premiul de interpretare – GALA SPECTACOLELOR DE TEATRU PENTRU TINERET, Piatra Neamţ, 1985
Coca Bloos (rolul Nana) – Premiul de interpretare – GALA SPECTACOLELOR DE TEATRU PENTRU TINERET, Piatra Neamţ, 1985

PITICUL DIN GRĂDINA DE VARĂ de Dumitru Radu Popescu, regia Nicolae Scarlat
Premiul I – FESTIVALUL NAŢIONAL “CÂNTAREA ROMÂNIEI”
Premiul A.T.M. pentru cel mai bun spectacol
Ana Ciontea (rolul Maria Boitoş)
– Premiul III – FESTIVALUL NAŢIONAL “CÂNTAREA ROMÂNIEI”
– Premiul A.T.M. de interpretare, 1984

PRAGUL ALBASTRU de Ion D. Sârbu, regia Mircea Cornişteanu
Marele premiu – FESTIVALUL DE TEATRU PENTRU COPII, Focşani, 1983

AL MATALE, CARAGIALE după corespondenţa, publicistica, proza şi dramaturgia lui Ion Luca Caragiale, regia Mircea Cornişteanu
Marele premiu – FESTIVALUL DE TEATRU PENTRU COPII, Focşani, 1983

JUCĂRIA DE VORBE după Cartea cu jucării de Tudor Arghezi, versiune scenică de Alexandru Dabija, regia Alexandru Dabija
Marele premiu – FESTIVALUL DE TEATRU PENTRU COPII, Focşani 1983
Alexandru Dabija – Premiu pentru regie – FESTIVALUL DE TEATRU PENTRU COPII, Focşani 1983
Ana Ciontea (rolul Miţu)
– Premiul de interpretare – FESTIVALUL DE TEATRU PENTRU COPII, Focşani, 1983
– Premiul de interpretare şi Premiul de popularitate – GALA TINERILOR ACTORI, Costineşti, 1984
Constantin Ghenescu (rolul Tuţu) – Menţiune de interpretare – GALA TINERILOR ACTORI, Costineşti, 1984

ZÂT, MOARTE, ZÂT …! de Saulius Saltenis, regia Irena Buciene
Premiu III – FESTIVALUL NAŢIONAL „CÂNTAREA ROMÂNIEI”, 1982

HARDUGHIA de Mircea Radu Iacoban, regia Călin Florian
Premiu III – FESTIVALUL NAŢIONAL „CÂNTAREA ROMÂNIEI”, 1982
Ion Muscă (rolul Georgescu) – Premiul II – FESTIVALUL NAŢIONAL “CÂNTAREA ROMÂNIEI”
Gheorghe Dănilă (rolul Vasilescu) – Premiul III – FESTIVALUL NAŢIONAL “CÂNTAREA ROMÂNIEI”

ÎMBLÂNZIREA SCORPIEI de William Shakespeare, regia Iulian Vişa
Premiul special al juriului – FESTIVALUL DE COMEDIE, Galaţi, 1980
Iulian Vişa – Menţiune şi diplomă pentru regie – FESTIVALUL DE COMEDIE, Galaţi, 1980

CUIBUL de Tudor Popescu, regia Valeriu Paraschiv
Marele Premiu – FESTIVALUL DE TEATRU PENTRU TINERET, Costineşti, 1980
Gheorghe Dănilă (rolul Dincu) – Menţiune şi diplomă de interpretare – FESTIVALUL DE TEATRU CONTEMPORAN, Braşov, 1980
Eugenia Balaure (rolul Frîncu) – Menţiune şi diplomă de interpretare – FESTIVALUL DE TEATRU CONTEMPORAN, Braşov, 1980

MIHAI VITEAZUL de Eugen Mandric şi Paul Findrihan, regia Alexandru Dabija
Laurenţiu Dumitraşc – Premiul II pentru scenografie – FESTIVALUL NAŢIONAL “CÂNTAREA ROMÂNIEI”, 1979

SOMNOROASA AVENTURĂ de Teodor Mazilu, regia Nicolae Scarlat
Marele premiu – COLOCVIUL DESPRE ARTA COMEDIEI, Galaţi, 1978
Nicolae Scarlat – Premiul de regie – COLOCVIUL DESPRE ARTA COMEDIEI, Galaţi, 1978
Dragoş Pâslaru (rolul Gherman) – Marele premiu de interpretare masculină – COLOCVIUL DESPRE ARTA COMEDIEI, Galaţi, 1978
Carmen Petrescu (rolul Gabriela) – Menţiune de interpretare – COLOCVIUL DESPRE ARTA COMEDIEI, Galaţi, 1978

VIEŢI PARALELE de Ovidiu Genaru, regia Eduard Covali
Carmen Petrescu (rolul Liz)- Premiul de interpretare – FESTIVALUL DE TEATRU PENTRU TINERET, Costineşti, 1978

MUNTELE de Dumitru Radu Popescu, regia Emil Mandric
Emil Mandric – Diplomă pentru regie – FESTIVALUL SPECTACOLELOR DE TEATRU PENTRU TINERET ŞI COPII, Piatra Neamţ, 1977
Dorin Liviu Zaharia – Menţiune pentru coloană sonoră – FESTIVALUL SPECTACOLELOR DE TEATRU PENTRU TINERET ŞI COPII, Piatra Neamţ, 1977
Horaţiu Mălăele (rolul Dromichaites) – Premiul de interpretare masculină – FESTIVALUL SPECTACOLELOR DE TEATRU PENTRU TINERET ŞI COPII, Piatra Neamţ, 1977
Cornel Nicoară (rolul Riborasta) – Menţiune de interpretare – FESTIVALUL SPECTACOLELOR DE TEATRU PENTRU TINERET ŞI COPII, Piatra Neamţ, 1977

FORTUL de Leonida Teodorescu, regia Alexandru Colpacci
Traian PÎrlog (rolul Necunoscutul) – Menţiune de interpretare, diplomă de interpretare – FESTIVALUL TEATRELOR DIN MOLDOVA, Botoşani, 1977

RĂFUIALA de Philip Massinger, regia Alexandru Dabija
Alexandru Dabija – Premiul pentru regie – FESTIVALUL SPECTACOLELOR DE TEATRU PENTRU TINERET ŞI COPII, Piatra Neamţ, 1977
Valentin Uritescu (rolul Giles Overreach) – Menţiune de interpretare – FESTIVALUL SPECTACOLELOR DE TEATRU PENTRU TINERET ŞI COPII, Piatra Neamţ, 1977
Rozina Cambos (rolul Lady Allworth) – Premiul de interpretare – FESTIVALUL SPECTACOLELOR DE TEATRU PENTRU TINERET ŞI COPII, Piatra Neamţ, 1977

SLUGĂ LA DOI STĂPÂNI de Carlo Goldoni, regia Iulian Vişa
Marele premiu – COLOCVIUL DESPRE ARTA COMEDIEI, Galaţi, 1976
Iulian Vişa – Menţiune de regie – COLOCVIUL DESPRE ARTA COMEDIEI, Galaţi, 1976
Horaţiu Mălăele (rolul Truffaldino) – Marele premiu de interpretare – COLOCVIUL DESPRE ARTA COMEDIEI, Galaţi, 1976

TINEREŢE FĂRĂ BĂTRÂNEŢE de Eduard Covali, regia Cătălina Buzoianu
Premiul pentru fantezie şi popularitate la public – FESTIVALUL DE ARTĂ TEATRALĂ, Iaşi, 1975
Cătălina Buzoianu – Premiul pentru regie – FESTIVALUL DE ARTĂ TEATRALĂ, Iaşi, 1975
Mihai Mădescu – Premiul pentru scenografie – FESTIVALUL DE ARTĂ TEATRALĂ, Iaşi, 1975
Horaţiu Mălăele (rolul Dorde) – Premiul de interpretare masculină – FESTIVALUL DE ARTĂ TEATRALĂ, Iaşi, 1975

MATCA de Marin Sorescu, regia Liviu Ciulei
Marele premiu – FESTIVALUL SPECTACOLELOR DE TEATRU PENTRU TINERET ŞI COPII, Piatra Neamţ, 1975

INIMĂ RECE de Eduard Covali, după Wilhelm Hauff, regia Sanda Manu
Eugen Apostol (rolul Omuleţul de sticlă )- Premiul de interpretare – FESTIVALUL SPECTACOLELOR DE TEATRU PENTRU TINERET ŞI COPII, Piatra Neamţ, 1973

HARAP ALB de Zoe Stanca, după Ion Creangă, regia Zoe Anghel Stanca
Premiul CC al UTC pentru cel mai bun spectacol adresat tineretului – FESTIVALUL SPECTACOLELOR DE TEATRU PENTRU TINERET ŞI COPII, Piatra Neamţ, 1971

CRONICA PERSONALĂ A LUI LAONIC de Paul Cornel Chitic, regia Magda Bordeianu
Premiul Comitetului UTC al Judeţului Iaşi pentru cel mai bun spectacol adresat tineretului, 1969
Magda Bordeianu – Menţiune pentru debut (regie) – FESTIVALUL NAŢIONAL DE TEATRU, 1969

OMUL CEL BUN DIN SÎCIUAN de Bertold Brecht, regia Andrei Şerban
Premiul criticii pentru cel mai bun spectacol al stagiunii 1968–1969
Marele premiu – FESTIVALUL SPECTACOLELOR PENTRU TINERET ŞI COPII, PIATRA NEAMŢ, 1969
Carmen Galin (rolurile Şen de, Şui ta) – Premiul de interpretare feminină – FESTIVALUL SPECTACOLELOR PENTRU TINERET ŞI COPII, Piatra Neamţ, 1969
Mitică Popescu (rolul Vang) – Premiul de interpretare masculină – FESTIVALUL SPECTACOLELOR PENTRU TINERET ŞI COPII, Piatra Neamţ, 1969

AFARĂ-I VOPSIT GARDU’, ÎNĂUNTRU-I LEOPARDU’ de Alecu Popovici, regia Ion Cojar
Marele Premiu pentru cel mai bun spectacol – BIENALA DE LA VENEŢIA, octombrie1968
Ion Cojar – Premiu de regie – FESTIVALUL NAŢIONAL DE TEATRU, 1967
Ion Fiscuteanu (rolul Goguţă )- Menţiune de interpretare – FESTIVALUL NAŢIONAL DE TEATRU, 1967

NU SUNT TURNUL EIFFEL de Ecaterina Oproiu, regia Ion Cojar
Premiul Comitetului de Stat pentru Cultură şi Artă pentru cel mai bun spectacol din dramaturgia naţională pe anul 1965
Eugenia Dragomirescu (rolul Ea) – Premiul de interpretare – FESTIVALUL NAŢIONAL DE TEATRU, 1965
Virgil Ogăşanu (rolul El) – Premiul de interpretare – FESTIVALUL NAŢIONAL DE TEATRU, 1965
Ion Cojar – Premiul de regie – FESTIVALUL NAŢIONAL DE TEATRU, 1965
Adriana Leonescu – Premiul de scenografie – FESTIVALUL NAŢIONAL DE TEATRU,1965

GENERALUL ŞI NEBUNUL de Angelo Vaghenstein, regia Cornel Todea
Ileana Stana Ionescu (rolul Prostituata) – Menţiune de interpretare – CONCURSUL REPUBLICAN AL TINERILOR ARTIŞTI, 1963
Traian Stănescu (rolul Necunoscutul) – Menţiune de interpretare – CONCURSUL REPUBLICAN AL TINERILOR ARTIŞTI, 1963

OROLOGIUL KREMLINULUI de Nikolai Pogodin, regia Andrei Brădeanu şi Cristian Munteanu
Gheorghe Popovici Poenaru (rolul Lenin) – Premiul II de interpretare – CONCURSUL REPUBLICAN AL TINERILOR ARTIŞTI, 1959
Florin Piersic (rolul Rîbakov) – Premiul III de interpretare – CONCURSUL REPUBLICAN AL TINERILOR ARTIŞTI, 1959
Cosma Braşoveanu (rolul Ceasornicarul) – Menţiune de interpretare – CONCURSUL REPUBLICAN AL TINERILOR ARTIŞTI, 1959