Data si locul naşterii: 06.10.1977, Braşov
Contact: adinagia@yahoo.com, 0741 773 804

Studii: 1998-2002 – Universitatea de Artă Teatrală Târgu Mureş, Secţia Actorie, clasa profesori: Cornel şi Marinela Popescu

Roluri in facultate
Domnişoara Cucu/Eleva – Steaua fără nume de Mihail Sebastian
Lady Milford – Intrigă şi iubire de Shiller
Martine – Doctor fără voie de Moliere
Veta – O noapte furtunoasă de I.L.Caragiale
Natasa – Trei surori de Cehov
Ismena – Antigona de Sofocle
Fata – Comedia măgarilor de Aristofan
Julieta – Romeo şi Julieta de Shakespeare
Ines – Cu uşile închise de Sartre
Lady Anne – Richard III de Shakespeare
Anfisa –Trei surori de Cehov, regia Cristian Ioan

Roluri în teatru
Neghiniţă – Neghiniţă de B. Ş. Delavrancea, regia Manuela Moţi
Actriţa Elise – Avarul de Moliere, regia Cristian Juncu
Ilinca – Apus de soare B. Ş. Delavrancea, regia Ştefan Iordănescu
Muza orientala – Realegerea lui Şuţu Dumitru Crudu, regia Al. Berceanu
Lady Politik – Volpone de Ben Jonson, regia Louise Dănceanu
Mariana –Totul e bine când se sfârşeşte cu bine de Shakespeare, regia Ştefan Iordănescu
Maria – L’amour toujour după Bulat Okudjava, regia Louise Dănceanu
Lolla – Angajare de clovn de Matei Vişniec, regia Louise Dănceanu
Zâna Necila, Flori-Floricica – Călătorie fantastică (Aventurile celor doi clovni în lumea poveștilor). Episodul 1- Poveste de Crăciun, creatie colectivă
Froilaină – Regele gol de Evgheni Schwartz, regia Cristian Pepino
Vrăjitoarea – Călătorie fantastică (aventurile celor doi clovni în lumea poveştilor) –Episodul 4 – Ionuț și Măriuca – adaptare după Hänsel și Gretel de Frații Grimm, regia Gina Gulai
Madame Pluche – Cu dragostea nu-i de glumit de Alfred de Musset, regia Alexandru Dabija
Cor – România 21 de Peca Ştefan, regia Pia Furtado
Sătean – Yerma de Federico Garcia Lorca, regia Beres Laszlo
Ninel Pliurdu – Audiţia de Alexandr Galin, regia Szabo K.Istvan
Doica – Iote-i şi p-ăştia după Leonid Filatov, regia Tudor Tăbăcaru
Tsitskeva – Cu dricu’ la nuntă de Hanoch Levin, regia Louise Dănceanu
Adina – Karaoke, creaţie colectivă, regia Alexandru Dabija
Cleopatra, Arhivarul – Subpământeanul de Hristo Boytchev, regia Tudor Tăbăcaru
Baba călare pe mort – O…ladă, creație colectivă după Ion Creangă, regia Alexandru Dabija
Însoțitoarea Phaidrei – Hippolytos, după Euripide, regia Horațiu Mihaiu
Olga şi Popova – Jurnalul unor nebuni, după Anton Pavlovici Cehov şi Nikolai Gogol, un spectacol de Louise Dănceanu
Baba, Dracul vraci – Ca nuca-n perete, basme teatrale după Ion Creangă,regia Traian Savinescu
Am căzut în cap, da-mi trece – după Slawomir Mrożek, regia Antonella Cornici
Artemia Zemleanika, directorul spitalului – Revizorul de N.V.Gogol, regia Zalan Zakarias

Premii
Premiul pentru cea mai bună interpretare a unui rol secundar – Lady Politik – Volpone
Premiul pentru cel mai bun spectacol – Festivalul Național de Comedie Galați, ediția a XVII-a, 2006 Volpone
Premiul pentru cel mai bun spectacol O…ladă – Festivalul Comediei Românești (festCo) 2014

Colaborări

Teatru
Teatrul Naţional Târgu Mureş – Eve Temple – Orfeu in infern, de T.Williams, regia Elemer Kincses
Teatrul Naţional Târgu Mureş – Vulpea – Micul prinţ, de Exupery, regia Cornel Popescu

Film
Youth without youth, regia Francis Ford Coppola – figuraţie

TV
Redactor şi moderator „PRIMA DIMINEAŢĂ” – emisiune PRIMA TV NEAMŢ

Participări la workshop-uri
Workshop-ul de poezie Ipoteşti 2004, cu spectacolul Lecţia de libertate, regia Ion Caramitru