Data naşterii:  2. 12. 1983
Contact: grigorascorina@yahoo.com, 0733 015 393

Studii:
2007-2010 – Facultatea de Teatru (Universitatea Spiru-Haret), specializarea Artele Spectacolului de Teatru, clasa conf. univ. Adriana Piteșteanu și conf. univ. Vlad Rădescu
2002–2005  – ASE, SELS engleză, București

Roluri în facultate
Ifigenia – Ifigenia in Aulis de Euripide
Ana – dramatizare după Moara cu noroc I. Slavici
Agnes – Școala nevestelor de J. B. Moliere
Zița – O noapte furtunoasă de I. L. Caragiale
Varia – Livada de vișini de A. P. Cehov
Beatrice – Mult zgomot pentru nimic de W. Shakespeare
Corina – Jocul de-a vacanta de M. Sebastian
Lucia Felicia Popescu-Hrisanide – Interesul general de A. Baranga
Mita Baston – D’ale carnavalului de I. L. Caragiale
Katarina – Îmblânzirea scorpiei de W. Shakespeare

Roluri în teatru
Maria – Eu te iubesc, eu te omor ! de Sorin Oros, regia Tudor Tăbăcaru
Velvetsia – Cu dricu’ la nuntă de Hanoch Levin, regia Louise Dănceanu
Corina – Karaoke, creaţie colectivă, regia Alexandru Dabija
Amy- Tape de Stephen Belber, regia Răzvan Muraru
O femeie de peste şaizeci de ani (nepoata, o asiatică, furnica, băcanul)- Dragonul de aur de Roland Schimmelpfennig, regia Cristian Ban
Sonia, Fata – Subpământeanul de Hristo Boytchev, regia Tudor Tăbăcaru
Baba spurcată la gură – O…ladă, creație colectivă după Ion Creangă, regia Alexandru Dabija
Însoțitoarea Phaidrei – Hippolytos după Euripide, regia Horațiu Mihaiu
Irina şi nevasta tragedianului – Jurnalul unor nebuni, după Anton Pavlovici Cehov şi Nikolai Gogol, un spectacol de Louise Dănceanu
Fata – Contra iubirii de Esteve Soler, regia Bobi Pricop
Zerbinette, Nerine – Vicleniile lui Scapino de Molière, regia Alexandru Mâzgăreanu
Sprekul, Vâlva văzduhului, Muzicant, Precupeață – Ca nuca-n perete, basme teatrale după Ion Creangă, regia Traian Savinescu
Povestitor, Chelnerița, Rhonda – Aproape de John Cariani, regia Vlad Cristache
Viorica, Actriţă – Anul dispărut. 1996 de Peca Ștefan, regia Ana Mărgineanu
Sora – Fata de pe canapea de Jon Fosse, regia și scenografia Horațiu Mihaiu
Secretara primarului – Revizorul de N.V.Gogol, regia Zalan Zakarias

Premii
Premiul pentru cel mai bun spectacol O…ladă – Festivalul Comediei Românești (festCo) 2014

Colaborări

Teatru
Membru fondator al primei trupe de improvizaţie din România care are componenţă exclusiv feminină– Trupa Pinkless
Colaborator cu trupa de teatru pentru copii Căsuța Fermecată
Improvizator în Trupa Obligo
Descurcărețele – Teatrul ACT
Eveniment ShortsUP via Paris – actor (mim)
Participare la festivalul Watumi Festival & Fringe, Brasov 2009, cu spectacolul de mișcare “Om.On.Off” al trupei Al nOstruM
Spectacol – lectură, Club A – Premiile Ro-literatura – 30 mai 2009, regizor Luminița Anton
Actor participant în Festivalul Masca 2008
Actor participant în Festivalul de Teatru Stradal, “Transport iesit din comun”, proiect al trupei de teatru franceze, Ilotopie, în colaborare cu Institutul Cultural Român și RATB

 Film
Anastasia – scurt-metraj Urban Love 1 și 2, regia Ovidiu Dumitriade și Madalina Lungu
Rol episodic în sitcom-ul “Nimeni nu-I perfect”, Prima TV
Rol principal în filmul studențesc de scurt-metraj După ce tatăl a plecat (film participant la Festivalul de Film Dakino)
Rol secundar – film de lung-metraj, “Supplico”, partea a doua a trilogiei “Pa-Su-Me”, in regia lui Michel Ferraro, film participant la diverse festivaluri de film in Europa

Evenimente
Eveniment DOMO, la TNB – actriță
Eveniment BRAUN, la Crown Plaza – actriță
Eveniment HP, Arcade Events – actriță (regizor Adrian Horobet)
Evenimente pentru copii, ursitoare, animator Teatrul Omidee și Clown Party

Participări la workshop-uri
Workshop de expresivitate corporală în teatru și dans cu Florin Fieroiu în cadrul Festivalului Zile și Nopți de Teatru European la Brăila
Workshop de teatru cu actrița Diana Cosma, în Chicago
Workshop – Masca în commedia dell’arte cu Michele Modesto Casarin
Cursuri de chitară în perioada liceului, Brăila
Cursuri de tap-dance, Chicago și București (Dan Puric)