Data naşterii: 13.02.1982

Contact: dragos.gh.ionescu@gmail.com, 0742 367 800

Studii: 2000-2004 Universitatea de Arte “George Enescu”, Iaşi, Facultatea de Teatru, Secţia Actorie

Roluri în teatru
Klingensporn – Apus de soare de B.S. Delavrancea, regia Ştefan Iordănescu
Povestitorul – Neghiniţă de B.S. Delavrancea, regia Manuela Moţi
Alexandru Suţu – Realegerea lui Suţu de Dumitru Crudu, regia A. Berceanu
Peregrine – Volpone de Ben Johnson, regia Louise Dănceanu
Întâiul Nobil – Totul e bine când sfârşeşte cu bine de W. Shakespeare, regia Ştefan Iordănescu
Feciorul – Pasărea de aur după o poveste tadjidă, regia Manuela Moţi
Gregory, Benvolio, Tybalt (“Romeo şi Julieta”), Siluitorul (“Titus Andronicus”), Petruchio (“Îmblânzirea scorpiei”), Stephano (“Furtuna”), Bernardo, Horatio, Claudius (“Hamlet”) – Shakespeare reîncărcat, adaptare şi regie Ştefan Iordănescu
Şleahtin – L’amour toujours de Boulat Okudjava, regia Louise Dănceanu
Gerard – Faţă în faţă de Francis Joffo, regia Sorin Misirianţu
Hoizik – Întâmplări dintr-un oraş cu proşti  de Moshe Gherşenzon, regia Dan Tudor
Sylvia – Povestiri despre nebunia (noastră) cea de toate zilele de Petr Zelenka, regia Radu Afrim
Ion Creangă (sic!), Golan, Infirmier – OO! creatie colectivă după Ion Creangă, regia Alexandru Dabija
Coiotul – Referințele la Dali mă excită de Jose Rivera, regia Miruna Dinu
Jamdarm, Copilul cel Fals – Regele gol de Evgheni Schwartz, regia Cristian Pepino
Actorul, Doctorul, Dealerul, Tatăl – 5 minute miraculoase în Piatra Neamţ de Peca ștefan, regia Ana Mărgineanu
Philippe – Cu dragostea nu-i de glumit de Alfred de Musset, regia Alexandru Dabija
Jankovics – Soldații de Zalán Tibor, regia Szabó K. István
Sătean – Yerma de Federico García Lorca, regia Béres László, coregrafia András Lóránt
Albert – Audiţia de Alexandr Galin, regia Szabó K.István
Bebe – Eu te iubesc, eu te omor! de Sorin Oros, regia Tudor Tăbăcaru
Gogonatul – Ţara lui Claunadus Dabadaus de Loredana Grigoriu, regie colectivă
Radu – Jocul de-a adevărul de Lia Bugnar, regia Ştefan Iordănescu (spectacol realizat în colaborare cu Asociaţia PiatrArt – Teatrul π Buni)
Atentate la viaţa ei de Martin Crimp, regia Ştefan Iordănescu
Generalul – Iote-i și p-ăștia! după Leonid Filatov, un spectacol de Tudor Tăbăcaru
Rosenzweig – Cu dricu’ la nuntă de Hanoch Levin, un spectacol de Louise Dănceanu
Regele Oberon – Puck în căutarea curcubeului de Loredana Grigoriu, creaţie colectivă
Dragoș – Karaokecreaţie colectivă, regia Alexandru Dabija
Jon – Tape de Stephen Belber, regia Răzvan Muraru
El – Frumoasa călătorie a urșilor panda povestită de un saxofonist care avea o iubită la frankfurt (nouă nopți și opt poeme de dragoste pentru …) de Matei Vişniec, regia Adrian Tamaş
Slavik – Gărgărițele se întorc pe pământ de Vasili Sigarev, regia Alexandru Mâzgăreanu
Baba copac (păr) – O…ladă, creație colectivă după Ion Creangă, regia Alexandru Dabija
Însoțitorul lui Hippolytos, Vestitorul – Hippolytos, după Euripide, regia Horațiu Mihaiu
Vecinul, Domnul, David – Contra iubirii de Esteve Soler, regia Bobi Pricop
Leandre – Vicleniile lui Scapino de Molière, regia Alexandru Mâzgăreanu
Brindsley Miller – Black Comedy de Peter Shaffer, regia Cristian Ban
Prințul, Drac alergător și chiuitor – Ca nuca-n perete, basme teatrale după Ion Creangă, regia Traian Savinescu
“Sistemul” – Revanşa de Michele Santeramo, regia Vlad Cristache
Povestitor, Dave, Chad – Aproape de John Cariani, regia Vlad Cristache
Marian, Silviu, Actor – Anul dispărut. 1996 de Peca Ștefan, regia Ana Mărgineanu
Tocilă – Cum vă place de William Shakespeare, regia și scenografia Vlad Cristache
Dragoș – Ludibrium – texte de Andrea Gavriliu & Daniel Chirilă (inspirate din volumul de eseuri, Sexul și spaima de Pascal Quignard, un spectacol de Andrea Gavriliu
Ivan Aleksandrovici Hlestakov, funcționar din Ptersburg – Revizorul de N.V.Gogol, regia Zalan Zakarias

Premii
Premiul pentru cel mai bun spectacol – Festivalul Național de Comedie Galați, editia a XVII-a, 2006 – VOLPONE
Marele premiu – OO! Festivalul Național de Comedie Galați, 2008
Premiul pentru cel mai bun spectacol – 5 minute miraculoase în Piatra Neamț – Festivalul Comediei Românești (festCo) 2010, București
Marele Premiu şi Trofeul “Atelier” pentru spectacolul OO!– Festivalul de Teatru „ATELIER” Baia Mare, 2008
Premiul special acordat de către trustul de presă Mix Media Grup pentru spectacolul Povestiri despre nebunia (noastră) cea de toate zilele – Festivalul de Dramaturgie Contemporană, Brașov, 2008
Premiul pentru cel mai bun spectacol O…ladă – Festivalul Comediei Românești (festCo) 2014

Colaborări

Teatru
Teatrul Pi Buni – Junghiuri, de Bob Jude Ferrante, regia Alex Mihail

Film
Scurt metraj Once for the money de Răzvan Muraru
First friend (figuraţie specială), Youth without Youth, regia Francis Ford Coppola
Scurt metraj, 0437 de Dragoş Alexandrescu
Scurt metraj, Straight on Ice de Răzvan Muraru
Scurt metraj, Last Day of December de Bogdan Apetri
Film experimental, Performing de Dan Acostioaei

Radio
2004 – Radio Iaşi, teatru radiofonic – Cântăreaţa cheală de Eugen Ionescu

Participări la workshopuri
2003 – Compania „Carol Brown”, Anglia – workshop pe teatru-dans
2002 – Compania „Azanie”, Franţa – workshop pe dans contemporan
2001 – Vava Ştefănescu – workshop pe coregrafie
2001 – Michel Abdul, Franţa – workshop pe dans contemporan