Data si locul naşterii:15.08.1976, Iaşi
Contact: email: catiusah@yahoo.com, 0722 439 311
Studii: Universitatea de Arte „G. Enescu” Iaşi, Sectia Actorie, clasa prof. univ. Constantin Popa, asistent Adi Cărăuleanu

Rol licență: Clitemmestra – Colaj teatru antic
Rol debut: Helena – Visul unei nopti de vară de W. Shakespeare, regia Andreea Vulpe

Roluri în facultate
Lady Anne – Richard III de W. Shakespeare
Himena – Cidul de Corneille
Arkadina – Pescăruşul de Cehov
Liubov Andreevna – Livada de vişini de Cehov
Abby – Patima de sub ulmi de Eugene O’Neille
Zoe – O scrisoare pierdută de I. L. Caragiale

Roluri în teatru
Amelié – Votati…Escu, musical după „…Escu” de Tudor Muşatescu, regia Felicia Dalu
Latentia – Ocean Café, după texte de Radu Macrinici, Saviana Stănescu, Ştefan Caraman, Alina Nelega, Gianina Cărbunariu, regia Radu Afrim
Simon – Împăratul Muştelor, dramatizare după romanul omonim de William Golding, regia Ada Lupu
Cocotă – Toate-s vechi şi nouă toate, musical de Felicia Dalu
Charlote – Don Juan, de Moliére regia Mircea Anca
Necunoscuta – Fason de înger de A.Vampilov, regia Cezar Ghioca
Fata 1 – Santiago el Campion de Ştefan Caraman, regia Horatiu Mihaiu
Polly – Opera calicilor de Vaclav Havel, regia Mihai Lungeanu
Goneril – Regele Lear de W.Shakespeare, regia Mircea Anca
Frosine – Avarul după Moliere, regia Cristian Juncu
Ilinca, fata pârcălabului Dajbog – Apus de soare de Barbu Ştefănescu Delavrancea, regia Ştefan Iordănescu
Soția lui Şutu – Realegerea lui Şuțu de Dumitru Crudu, regia Alexandru Berceanu
Celia – Volpone, după Ben Jonson, regia Louise Dănceanu
Diana Capilet – Totul e bine când se sfârşeşte cu bine, regia Ştefan Iordănescu
Lady Macbeth, Catarina, Lavinia – Shakespeare reîncărcat, regia Ştefan Iordănescu
Katia şi Tiganca – L`amour toujours de Boulat Okudjava, regia Louise Dănceanu
Nicole – Față în față de Francis Joffo, regia Sorin Misiriantu
Chelneriţa – Chat  de Ştefan Caraman, regia Dan Vasile
Belinda – Liniște! Se repetă… de Michael Frayn, regia Sorin Militaru
Alice – Povestiri despre nebunia (noastră) cea de toate zilele de Petr Zelenka, regia Radu Afrim
Culegătoare de OO, Cucoană, Magdalena – OO! creatie colectivă după Ion Creangă, regia Alexandru Dabija
Pisica – Referințele la Dali mă excită de Jose Rivera, regia Miruna Dinu
Froilaină – Regele gol de Evgheni Schwartz, regia Cristian Pepino
Ramona – 5 minute miraculoase în Piatra Neamt de Peca Ștefan, regia Ana Mărgineanu
Cor – Cu dragostea nu-i de glumit de Alfred de Musset, regia Alexandru Dabija
Sara Klein – Soldații de Zalán Tibor, regia Szabó K. István
Prima cumnată – Yerma de Federico Garcia Lorca, regia Beres Laszlo
Tamara Curcă – Audiția de Alexandr Galin, regia Szabo K.Istvan
Atentate la viața ei de Martin Crimp, regia Ştefan Iordănescu
Vera – Jocul de-a adevărul de Lia Bugnar, regia Ştefan Iordănescu
Titania – Puck în căutarea curcubeului, un spectacol de Loredana Grigoriu
Baba fântână – O…ladă, creație colectivă după Ion Creangă, regia Alexandru Dabija
Artemis – Hippolytos, după Euripide, regia Horațiu Mihaiu
Prima prietenă, Carolina – Contra iubirii de Esteve Soler, regia Bobi Pricop
Bianca – Anatol după Arthur Schnitzler, regia Răzvan Muraru
Cucuruz, Vâlva Apei, Femeia cu capra – Ca nuca-n perete, basme teatrale după Ion Creangă, regia Traian Savinescu
Angela – Revanşa de Michele Santeramo, regia Vlad Cristache
Femeia – Câinele de Valentin Krasnogorov, regia şi scenografia Horaţiu Mihaiu
Speranţa, Actriţă – Anul dispărut. 1996 de Peca Ștefan, regia Ana Mărgineanu
Femeia – Fata de pe canapea de Jon Fosse, regia și scenografia Horațiu Mihaiu
Charles și Un lord – Cum vă place de William Shakespeare, regia Vlad Cristache
Anna Andreevna – Revizorul de N.V.Gogol, regia Zalan Zakarias

Premii
Premiul pentru cel mai bun spectacol – Festivalul Național de Comedie Galați, editia a XVII-a, 2006 – VOLPONE 
Marele premiu – Festivalul Național de Comedie Galați, 2008 – OO!
Premiul special acordat de către trustul de presă Mix Media Grup pentru spectacolul Povestiri despre nebunia (noastră) cea de toate zilele – Festivalul de Dramaturgie Contemporană, Brașov, 2008
Festivalul de Teatru „ATELIER” Baia Mare – Marele Premiu şi Trofeul “Atelier” pentru spectacolul OO! 
Premiul pentru cel mai bun spectacol – 5 MINUTE MIRACULOASE ÎN PIATRA NEAMŢ – Festivalul Comediei Românești (festCo) 2010, București
Festivalul Internațional de Teatru “TRAGOS” Tulcea 2011 – Trofeul Festivalului pentru spectacolul OO! 
Premiul pentru cel mai bun spectacol O…ladă – Festivalul Comediei Românești (festCo) 2014