Data şi locul naşterii: 02 iunie 1970, Roman

Studii: ATF, „ I.L. Caragiale”, Bucureşti

Rol debut: Prinţesa – Orfanul Zhao de Ji Junxiang, regia Alexandru Dabija

Roluri în facultate
Diana – Câinele grădinarului de Lope de Vega
Bernarda – Casa Bernardei Alba de Federico Garcia Lorca
Ziţa – O noapte furtunoasă de I. L. Caragiale
Fraulein – Gaiţele de Alexandru Kiritescu
Clitemnestra – Orestia de Eschil
Jeanne D’Arc – Ciocârlia

Roluri în teatru
Angela – Avea două pistoale cu ochi albi şi negrii de Dario Fo, regia Louise Dănceanu
Corina – Jocul de-a vacanţa de Mihail Sebastian, regia Ion Mirceoagă
Dona Elvira – Don Juan de Moliere, regia Mircea Anca
Sostrate – Adunarea femeilor de Aristofan, regia Mircea Anca
Vrăjitoarea cea rea – Vrăjitorul din oz, regia Maria Mierluţ
Audrey – Cum vă place de W. Shakespeare, regia Alexandru Colpacci
Lolo- Marat – Sade de Peter Weiss, regia Kincses Elemer
Actriţa – Euridice de Jean Anouilh, regia Dinu Cernescu
Ariel, Gertrude – Shakespeare reîncărcat adaptare şi regie Ştefan Iordănescu
Violentina – Totul e bine când se sfârşeşte cu bine de W. Shakespeare, regia Ştefan Iordãnescu
Un moshitto – Volpone de Ben Jonson, regia Louise Dănceanu
Floarea, Geograful, Betivul – Micul prinț de Antoine de Saint Exupery, regia Manuela Moți
Actorul – Liniște! Se repetă… de Michael Frayn, regia Sorin Militaru
Clovnul DaBaDa– Călătorie fantastică (Aventurile celor doi clovni în lumea poveștilor). Episodul 1- Poveste de Crăciun, creatie colectivă
Clovnul DaBaDa – Călătorie fantastică (Aventurile celor doi clovni în lumea poveștilor). Episodul 2, regia Smaranda Astanei
Clovnul DaBaDa – Călătorie fantastică (Aventurile celor doi clovni în lumea poveștilor). Episodul 3, un spectacol de Gina Gulai, în colaborare cu Lucretia Mandric si Loredana Grigoriu
Froilaină – Regele gol de Evgheni Schwartz, regia Cristian Pepino
Ştietot – Călătorie fantastică (aventurile celor doi clovni în lumea poveştilor) –Episodul 4 – IONUŢ ŞI MĂRIUCA – adaptare după Hänsel și Gretel de Frații Grimm, regia Gina Gulai
Măicuţă, Culegătoare de OO, Cucoană – OO! creaţie colectivă după Ion Creangă, regia Alexandru Dabija
Mara – Soldații de Zalán Tibor, regia Szabó K. István
A doua cumnată – Yerma de Federico Garcia Lorca
Clovnul DaBaDa – Ţara lui Claunadus Dabadaus, un spectacol de Loredana Grigoriu
Sora Dale – Audiţia de Alexandr Galin, regia Szabo K. Istvan
Clovnul DaBaDa – Puck în căutarea curcubeului, un spectacol de Loredana Grigoriu
Mama lui Dima – Gărgărițele se întorc pe pământ de Vasili Sigarev, regia Alexandru Mâzgăreanu
Phaidra – Hippolytos, după Euripide, regia Horațiu Mihaiu
Mama – Contra iubirii de Esteve Soler, regia Bobi Pricop
Chelneriţa – Un spectacol ratat, după Daniil Harms, regia Horaţiu Mihaiu
Clea – Black Comedy de Peter Shaffer, regia Cristian Ban
Vrăjitoarea, Capra – Ca nuca-n perete, basme teatrale după Ion Creangă, regia Traian Savinescu
Femeia – Câinele de Valentin Krasnogorov, regia şi scenografia Horaţiu Mihaiu
Sora bătrână – Fata de pe canapea de Jon Fosse, regia și scenografia Horațiu Mihaiu
Soția de paznic – Revizorul de N.V.Gogol, regia Zalan Zakarias
Mama – Wolfgang, adaptare după Yannis Mavritsakis de Radu Afrim, regia Radu Afrim

Premii
Premiul pentru cel mai bun spectacol – Festivalul Național de Comedie Galați, editia a XVII-a, 2006 – VOLPONE 
Marele premiu pentru spectacolul OO! – Festivalul Național de Comedie Galați, 2008
Marele Premiu şi Trofeul “Atelier” pentru spectacolul OO! – Festivalul de teatru „Atelier” Baia Mare, 2011
Trofeul Festivalului pentru spectacolul OO! – Festivalul Internațional de teatru „Tragos” Tulcea, 2011

Colaborări

Teatru
1992-1994 – Colaboratoare la Teatrul de Comedie Bucureşti
1998 – 2000 – Actriţă la Teatrul Dramatic „Sică Alexandrescu”, Braşov

Film
Youth without Youth, regia Francis Ford Coppola