Data şi locul naşterii: 18 iulie 1968, Bârlad
Contact: 0742026876, victor_tori@yahoo.com

Studii: Academia de Arte George Enescu, Iaşi
Rol licenţă: Gogu – Proştii sub clar de lună, de T. Mazilu, clasa prof. Ion Sapdaru
Rol debut: Cleante – Bolnavul închipuit de Moliere

Roluri în facultate
Razumihin, Suidrigailov – Crimă şi pedeapsă de Dostoievski
Ştefăniţă – Viforul de B. Şt. Delavrancea
Val – Orfeu în infern de Tennesse Williams
Dr. Rank – Nora de H. Ibsen
Cebutikin, Astrov – Trei surori de Cehov
Tipătescu – O scrisoare pierdută de I. L. Caragiale
Chiriac – O noapte furtunoasă de I. L. Caragiale
Nae Girimea – D’ale carnavalului de I. L. Caragiale
Richard III, Macbeth, Petruchio – Shakespeare

Roluri în teatru
Soapy – Uşa închisă de J. Graham Reid, regia Vlad Massaci
Straforel – Romanţioşii de Edmond Rostand, regia Vlad Massaci
Iaşa – Livada de vişini de A. P. Cehov, regia Igor Larin
Thomas Terre – Până la Denver ( La Dallas) de Oliver Bukowski, regia Vlad Massaci
Lysandru – Visul unei nopţi de vară de W. Shakespeare, regia Andreea Vulpe
Regizor de teatru – Bardo Blues de Liviu Uleia, regia Teo Herghelegiu
Ionel – Tache, Ianke şi Cadâr, de Victor Iona Popa, regia Cristian Juncu
Traian Necşulescu – Votaţi … escu de Felicia Dalu, după comedia ….escu, de T. Muşatescu, regia Felicia Dalu
Pierrot – Don Juan de Moliere, regia Mircea Anca
Stupak – Fason de înger de Aleksandr Vampilov, regia Cezar Ghioca
Leul cel laş – Vrăjitorul din Oz de Eduard Covali şi Paul Findrihan, după Frank L. Baum, regia Maria Mierluţ
Ducele de Cornwall – Regele Lear de W. Shakespeare, regia Mircea Anca
Platica Vasile – Interesul general de Aurel Baranga, regia Felicia Dalu
Jack – Opera calicilor de Vaclav Havel, regia Mihai Lungeanu
Paharnicul Ulea – Apus de soare de B. Şt. Delavrancea, regia Ştefan Iordănescu
Bebert – Spargere fără profit de George Astaloş, regia Octavian Greavu
Mosca – Volpone, versiune scenică Louise Dănceanu, după Ben Jonson, regia Louise Dănceanu
Bertram, conte de Rossillon – Totul e bine când se sfârşeşte cu bine de W. Shakespeare, regia Ştefan Iordănescu
Ghiros – L’amour toujours, dramatizare de Louise Dănceanu, după romanul omonim al lui Bulat Okudjava, regia Louise Dănceanu
Leimech – Întâmplări dintr-un oraș cu proști de Moshe Ghersenzon, regia Dan Tudor
Filippo – Angajare de clovn de Matei Visniec, regia Louise Dănceanu
Mos Crăciun – Călătorie fantastică (Aventurile celor doi clovni în lumea poveștilor). Episodul 1- Poveste de Crăciun, creatie colectivă
Baroana Olafson, guvernantă – Regele gol de Evgheni Schwartz, regia Cristian Pepino
Ştrumfilică făr’de frică – Călătorie fantastică (aventurile celor doi clovni în lumea poveştilor) –Episodul 4 – Ionuț și Măriuca – adaptare după Hänsel și Gretel de Frații Grimm, regia Gina Gulai
Etienne – Cu dragostea nu-i de glumit de Alfred de Musset, regia Alexandru Dabija
Reverendul – Soldații de Zalán Tibor, regia Szabó K. István
Ion – România 21 de Peca Ştefan, regia Pia Furtado
Victor Pufu – Audiţia de Alexandr Galin, regia Szabo K Istvan
Valeriu – Eu te iubesc, eu te omor! de Sorin Oros, regia Tudor Tăbăcaru
Împăratul – Iote-I şi p-ăştia!, după Leonid Filatov, regia Tudor Tăbăcaru
Baragontsele – Cu dricu’ la nuntă de Leonid Filatov, regia Louise Dănceanu
Căpcăunul – Puck în căutarea curcubeului, un spectacol de Loredana Grigoriu
Victor – Karaoke, creaţie colectivă, regia Alxandru Dabija
Vasile – Subpământeanul de Hristo Boytchev, regia Tudor Tăbăcaru
Baba Sfânta Duminică – O…ladă, creație colectivă după Ion Creangă, regia Alexandru Dabija
Corifeul – Hippolytos, după Euripide, regia Horațiu Mihaiu
Smirnov – Jurnalul unor nebuni, după Anton Pavlovici Cehov şi Nikolai Gogol, un spectacol de Louise Dănceanu
Kolka – Un spectacol ratat, după Daniil Harms, regia Horaţiu Mihaiu
Dănilă Prepeleac, Vasilache – Ca nuca-n perete, basme teatrale după Ion Creangă, regia Traian Savinescu
Am căzut în cap, da-mi trece – după Slawomir Mrożek, regia Antonella Cornici
Hamm – Sfârșitul jocului de Samuel Beckett, un spectacol de Szabo K. Istvan
Anton Antonovici Skvoznik-Dmuhanovski, primarul – Revizorul de N.V.Gogol, regia Zalan Zakarias

Premii
Premiul pentru cel mai bun spectacol – Festivalul Național de Comedie Galați, editia a XVII-a, 2006 – VOLPONE 
Marele premiu pentru spectacolul OO! – Festivalul Național de Comedie Galați, 2008
Marele Premiu şi Trofeul “Atelier” pentru spectacolul OO! – Festivalul de teatru „Atelier” Baia Mare, 2011
Trofeul Festivalului pentru spectacolul OO! – Festivalul Internațional de teatru „Tragos” Tulcea, 2011
Premiul pentru cel mai bun spectacol O…ladă – Festivalul Comediei Românești (festCo) 2014

Colaborări

Film
Youth without youth, regia Francis Ford Coppola

TV
Prima TV Neamț – Redactor moderator – Emisiunea “Prima dimineaţă”
Realitatea TV – Voce imitare parlamentari – Emisiunea “Votaţi cu noi”

Reclame
TV – Bere Löwenbraun
Radio – Voce reclame, 10 ani

Altele
Recitaluri de poezie în underground-urile din Piatra Neamţ
M.C. – Festivalul Berii Ciuc, Piatra Neamţ şi Bacău

Participări la workshop-uri
1999 – Workshop cu Andrei Şerban, Piatra Neamţ