FESTIVALUL DE TEATRU PIATRA NEAMȚ  

ediția a XXIX- a

 

concert_A2ora22afis_spectacole_sponslansari_corect

Vineri, 10 noiembrie

ora 17.00 // Sala Studio „Corneliu-Dan Borcia” // Teatrul pentru Copii şi Tineret ARIEL, Târgu Mureș
RESPIRAŢII
de Duncan Macmillan, regia Radu-Alexandru Nica
16+

 ora 19.00 // Teatrul Tineretului

Cărțile Fundaţiei Culturale „Camil Petrescu”, supliment al Revistei Teatrul Azi, prin Editura Cheiron, Bucureşti:

Toca se povesteşte (vol.I şi II) 2016, 2017  – Volume îngrijite de Florica Ichim (cu sprijinul UNITER şi AFCN)

Ştefan Braborescu. Portret din crâmpeie, 2016, ediţie îngrijită de Roxana Croitoru şi Irina Zlotea

Eugenia Şarvari, Anton Tauf – vocaţie sau damnare, 2017 (volum apărut cu sprijinul UNITER)

Ion Cazaban, Scenografia secolului XX (decorul), 2017 (volum apărut cu sprijinul UNITER şi AFCN)

Liviu Ciulei acasă şi-n lume (vol.I, II și  III), 2016, Antologie teatrologică de Florica Ichim şi Anca Mocanu

 
ora 20.00 // Sala Mare // Teatrul Tineretului Piatra Neamț
WOLFGANG 
după Yannis Mavritsakis, regia Radu Afrim
16+

 

Sâmbătă, 11 noiembrie

ora 11.00 // Sala Mare // Teatrul Odeon București și Asociația „Clasic e fantastic”
BÉLA BARTÓK ȘI POVESTEA PRINȚULUI CIOPLIT ÎN LEMN
de Cristina Sârbu, regia Monica Ciută
4 – 10 ani
 

ora 16.00 // Teatrul Tineretului
Cristina Modreanu, Fluturele gladiator. Teatru politic, queer & feminist pe scena românească, Editura Curtea Veche, București, 2016 (cu desene de Dan Perjovschi)

ora 17.00 // Sala Studio „Corneliu-Dan Borcia” // Recul, București
FAMILIA OU
creație colectiva, regia Bogdan Untilă
16+
 
ora 20.00 // Sala Mare // Teatrul Excelsior București
FLUTURII SUNT LIBERI
de Leonard Gershe, regia Erwin Șimșensohn
12+

 
Duminică, 12 noiembrie

ora 11.00 // Sala Mare // Teatrul Tineretului Piatra Neamț
VISĂTORUL 
după Ian McEwan, un spectacol de Ada Milea
 

ora 18.00 // Teatrul Tineretului
Prezentare de carte și spectacol în lectura actorilor TT
Teatrul românesc de azi. Noi orizonturi estetice, coordonator: Oltiţa Cîntec, Editura Timpul, Iaşi, 2017 (volum realizat în parteneriat cu AICT.RO)
Joël Pommerat, Trei texte de teatru pentru publicul tânăr, ediţie îngrijită de Oltiţa Cîntec, traducerea: Georgeta Cristian, Ioana Moldovan, Mihaela Michailov, Editura Timpul, Iaşi, 2017 (volum apărut cu sprijinul Institutului Francez Iaşi)

ora 20.00 // Sala Mare // Teatrul Național „I.L.Caragiale” București
DRAGOSTE ȘI INFORMAȚIE
de Caryl Churchill, regia Irina Crăiță-Mândră
 

Duminică // 12 noiembrie // ora 22.00 // SPOT
AFRODIZZY

 

Luni, 13 noiembrie

ora 14.00 // Sala Mare, publicul pe scenă // Păun/Manolache/Miron/Nicolau 
CALUL ALB. Scurtă istorie a urii
text de Smaranda Nicolau, un spectacol de Ioana Păun
16+

 
ora 17.00 // Sala Studio „Corneliu-Dan Borcia” // Teatrul de Foc, București
PE JUMĂTATE CÂNTEC
un spectacol de Crista Bilciu
14+

 
ora 20.00 // Sala Mare // Teatrul Național „Radu Stanca” Sibiu
FAMILII
de Eugen Jebeleanu, regia Eugen Jebeleanu
14+

Luni // 13 noiembrie // ora 22.00 // SPOT
Concert în 4

 

Marți, 14  noiembrie

ora 14.00 // Sala Studio „Corneliu-Dan Borcia” // Teatrul Arte dell’Anima București
COPII RĂI
de Mihaela Michailov, regia Geanina Hergheligiu
12+

 
ora 18.00 // Sala Studio „Corneliu-Dan Borcia” // Create.Act.Enjoy Cluj-Napoca
PENA
de Adina Lazăr, Ștefan Mako , Ruth Smythers
regia Adina Lazăr
16+

ora 20.00 // Sala Mare // Teatrul Nottara București
SOMNAMBULISM
de Iaroslava Pulinovici, regia Alexandru Mâzgăreanu

Marți // 14 noiembrie // ora 22.00 // SPOT
Concert jazz

 

Miercuri, 15  noiembrie

ora 18.00 // Teatrul Tineretului
Carmen Mihalache, Teatru la filtru, Editura Junimea, Iași, 2017

ora 20.00 // Sala Mare, publicul pe scenă // ARENA şi Centrul de Teatru Educaţional Replika, București
ROVEGAN de Catinca Drăgănescu, regia Catinca Drăgănescu
12+

Joi, 16 noiembrie

ora 14.00 // Sala Mare, publicul pe scenă // REACTOR de creație și experiment, Cluj-Napoca
ALL OVER YOUR FACE
scenariu colectiv, regia Botond Nagy
16+

 
ora 20.00 // Sala Mare, publicul pe scenă // Asociația O2G & MACAZ Teatru Coop, Bucureşti
`90
de Alex Fifea, Alice Monica Marinescu, Katia Pascariu, Alexandru Potocean, Andrei Șerban
regia David Schwartz
12+
 

Vineri, 17 noiembrie

ora 14.00 // Sala Mare, publicul pe scenă // REACTOR de creație și experiment, Cluj-Napoca
REFUGII 
de Petro Ionescu, regia Raul Coldea
14+

 
ora 17.00 // Sala Studio „Corneliu-Dan Borcia” // Teatrul Național „Vasile Alecsandri” Iași
POVESTEA PĂSĂRII FĂRĂ CUIB
de Ada Lupu, regia Iris Spiridon
  
ora 20.00 // Sala Mare, publicul pe scenă // Teatrul UNTEATRU București
FRIG
de Lars Norén, regia Alexandru Bogdan
16+

Vineri // 17 noiembrie // ora 22.00 // SPOT
Party / Moon Raptures w/ Socol

 Sâmbătă, 18 noiembrie

ora 14.00 // Sala Mare, publicul pe scenă // Teatrul „Andrei Mureșanu” Sfântu Gheorghe
JURNAL DE ROMÂNIA. SFÂNTU GHEORGHE
scenariul și regia Carmen Lidia Vidu
12+

 
ora 20.00 // Sala Mare // Teatrul Național „Marin Sorescu” Craiova
EXPLOZIV 
de Elise Wilk, regia Andrei Măjeri
14+

 
Sâmbătă // 18 noiembrie // ora 22.00 // SPOT
AndărCavăr Bend

Duminică, 19 noiembrie

ora 17.00 // Sala Mare // Trupa Artwist din Baia Mare 
APROAPE
de John Cariani, regia Alexandra Sabrina Vanci și Eduard Bîndiu
intrarea liberă
 
ora 20.00 // Sala Mare // Trupa TeenAct a Colegiul Naţional „Petru Rareș” Piatra Neamț
ATENȚIE, AGLOMERAȚIE LA SOL!
de Marc Camoletti, regia Claudiu Ladan
intrarea liberă
 

Duminică // 19 noiembrie // ora 22.00 // SPOT
Shuffle Cover Band București