Festivalul de Teatru Piatra Neamț PLEDEZ PENTRU TINE(RI)

AFIS PROGRAM-final-tipar

Marți, 10 octombrie 2017, se pun în vânzare biletele pentru spectacolele de teatru programate în cadrul celei de-a XXIX-a ediții a Festivalului de Teatru Piatra Neamț PLEDEZ PENTRU TINE(RI).
Vom reveni cu detalii despre restul evenimentelor ce vor avea loc în cadrul festivalului: concerte, lansări de carte, discuții cu publicul, ateliere și despre aniversarea celor 50 de ani de când Teatrul Tineretului poartă acest nume (eveniment programat joi, 9 noiembrie 2017).
Vă așteptăm cu drag la teatru!

Program Agenția Teatrală
Marți-Vineri: 11.00-12.00 și 16.00-19.00
Sâmbătă- Duminică: 16.00-19.00
Telefon: 0233 211.036, 0752149735
E-mail: rezervarebiletett@gmail.com

 

 

Preț bilete:

Sala Mare
STAL: Bilet întreg: 20 lei // Bilet redus: 10 lei
LOJĂ: 30 lei

Sala Studio”Corneliu-Dan Borcia”
Bilet întreg: 20 lei // Bilet redus: 10 lei

ABONAMENT FESTIVAL: 300 lei
(asigură intrarea la toate spectacolele de teatru programate în festival)

 

Vineri, 10 noiembrie

ora 17.00 // Sala Studio „Corneliu-Dan Borcia” // Teatrul pentru Copii şi Tineret ARIEL, Târgu Mureș
RESPIRAŢII
de Duncan Macmillan, regia Radu-Alexandru Nica
16+
 
 
ora 20.00 // Sala Mare // Teatrul Tineretului Piatra Neamț
WOLFGANG 
după Yannis Mavritsakis, regia Radu Afrim
16+

Sâmbătă, 11 noiembrie

ora 11.00 // Sala Mare // Teatrul Odeon București și Asociația „Clasic e fantastic”
BELA BARTOK ȘI POVESTEA PRINȚULUI CIOPLIT ÎN LEMN
de Cristina Sârbu, regia Monica Ciută
4 – 10 ani
 

ora 17.00 // Sala Studio „Corneliu-Dan Borcia” // Recul, București
FAMILIA OU
creație colectiva, regia Bogdan Untilă
 
ora 20.00 // Sala Mare // Teatrul Excelsior București
FLUTURII SUNT LIBERI
de Leonard Gershe, regia Erwin Șimșensohn
12+

 
Duminică, 12 noiembrie

ora 11.00 // Sala Mare // Teatrul Tineretului Piatra Neamț
VISĂTORUL 
după Ian McEwan, un spectacol de Ada Milea
 

ora 20.00 // Sala Mare // Teatrul Național „I.L.Caragiale” București
DRAGOSTE ȘI INFORMAȚIE
de Caryl Churchill, regia Irina Crăiță-Mândră
 

 

Luni, 13 noiembrie

ora 14.00 // Sala Mare, publicul pe scenă // Păun/Manolache/Miron/Nicolau 
CALUL ALB. Scurtă istorie a urii
de Smaranda Nicolau, regia Ioana Păun
16+

 
ora 17.00 // Sala Studio „Corneliu-Dan Borcia” // Teatrul de Foc, București
PE JUMĂTATE CÂNTEC
un spectacol de Crista Bilciu
14+

 
ora 20.00 // Sala Mare // Teatrul Național „Radu Stanca” Sibiu
FAMILII
de Eugen Jebeleanu, regia Eugen Jebeleanu
14+

 

Marți, 14  noiembrie

ora 14.00 // Sala Studio „Corneliu-Dan Borcia” // Teatrul Arte dell’Anima București
COPII RĂI
de Mihaela Michailov, regia Geanina Hergheligiu
12+

 
ora 18.00 // Sala Studio „Corneliu-Dan Borcia” // Create.Act.Enjoy Cluj-Napoca
PENA
de Adina Lazăr, Ștefan Mako, Ruth Smythers, regia Adina Lazăr
16+

ora 20.00 // Sala Mare // Teatrul Nottara București
SOMNAMBULISM
de Iaroslava Pulinovici, regia Alexandru Mâzgăreanu
 

Miercuri, 15  noiembrie

ora 20.00 // Sala Mare, publicul pe scenă // ARENA şi Centrul de Teatru Educaţional Replika, București
ROVEGAN de Catinca Drăgănescu, regia Catinca Drăgănescu
12+

Joi, 16 noiembrie

ora 14.00 // Sala Mare, publicul pe scenă // REACTOR de creație și experiment, Cluj-Napoca
ALL OVER YOUR FACE
scenariu colectiv, regia Botond Nagy
16+

 
ora 20.00 // Sala Mare, publicul pe scenă // Asociația O2G & MACAZ Teatru Coop, Bucureşti
`90
de Alex Fifea, Alice Monica Marinescu, Katia Pascariu, Alexandru Potocean, Andrei Șerban
regia David Schwartz
12+
 

Vineri, 17 noiembrie

ora 14.00 // Sala Mare, publicul pe scenă // REACTOR de creație și experiment, Cluj-Napoca
REFUGII 
de Petro Ionescu, regia Raul Coldea
14+

 
ora 17.00 // Sala Studio „Corneliu-Dan Borcia” // Teatrul Național Vasile Alecsandri” Iași
POVESTEA PĂSĂRII FĂRĂ CUIB
de Ada Lupu, regia Iris Spiridon
  
ora 20.00 // Sala Mare, publicul pe scenă // Teatrul UNTEATRU București
FRIG
de Lars Norén, regia Alexandru Bogdan
16+

 Sâmbătă, 18 noiembrie

ora 14.00 // Sala Mare, publicul pe scenă // Teatrul „Andrei Mureșanu” Sfântu Gheorghe
JURNAL DE ROMÂNIA. SFÂNTU GHEORGHE
scenariul și regia Carmen Lidia Vidu
12+

 
ora 20.00 // Sala Mare // Teatrul Național „Marin Sorescu” Craiova
EXPLOZIV 
de Elise Wilk, regia Andrei Măjeri
14+

 

Duminică, 19 noiembrie

ora 17.00 // Sala Mare // Trupa Artwist din Baia Mare 
APROAPE
de John Cariani, regia Alexandra Sabrina Vanci și Eduard Bîndiu
intrarea liberă
 
ora 20.00 // Sala Mare // Trupa TeenAct a Colegiul Naţional „Petru Rareș” Piatra Neamț
ATENȚIE, AGLOMERAȚIE LA SOL!
de Marc Camoletti, regia Claudiu Ladan
intrarea liberă